Muzeju termini

Terminu meklētājs

A

aizsardzība

Pretpasākumi, kas noteikti muzeja drošības politikā un detalizēti ārkārtas gadījumu rīcības plānā kā atbilstoša darbinieku rīcība briesmu gadījumā.

akvarelis

Attēls, kas veidots sēpijas, bistras, akvareļa vai citās ūdenī šķīstošās krāsās.

akvārijs

Organizācija, kas uztur dzīvo ūdens dzīvnieku un augu krājumu, lai to demonstrētu sabiedrībai, pētītu un saglabātu.

amata apraksts

Amata pienākumu apraksts; īpaši attiecībā uz vadītāju vai vecāko speciālistu amatiem.
 

animatronika

Cilvēku vai dzīvnieku modeļi, kas mehāniski kustas.

ansambļa tipa ekspozīcija

Muzeja ekspozīcija, kurā, pamatojoties uz dokumentālām liecībām, saglabāts vai rekonstruēts iekārtojums (iekārta), kas atspoguļo vēsturisku notikumu, tautas kultūru vai sadzīvi, ievērojama cilvēka dzīvi un darbību.

Biežāk sastopamais ansambļa ekspozīcijas veids ir oriģināls vai rekonstruēts interjers. Metode raksturīga memoriālajiem u.c. muzejiem.

ansambļa tipa muzejs

Мuzejs, kura pamatā ir saglabājies vai atjaunots (pamatojoties uz dokumentālām liecībām) arhitektonisko veidojumu, interjeru, apkārtējās vides ansamblis.

Var būt  arhitektūras un mākslas vēsturiskie ansambļi, etnogrāfiskie, arheoloģiskie u.c. ansambļi. Arī memoriālie muzeji var būt ansambļa tipa muzeji. Uz ansambļa tipa muzeja pamata var tikt veidoti muzejrezervāti.

antropoloģijas muzejs

Dabas zinātņu profila muzejs, kura krājums dokumentē cilvēka izcelsmi un veidošanos.

apakšlīgums

Vienošanās ar fiziskām vai juridiskām personām par specifisku muzeja funkciju veikšanu (piem., apsardzes, uzkopšanas, sabiedriskās ēdināšanas) kā alternatīva pastāvīga darbaspēka nodarbināšanai muzejā.

apgrozījums

Ieņēmumi no tirdzniecības noteiktā laika periodā. Attiecība starp tirdzniecības ieņēmumiem noteiktā laika periodā un vidējo aktīvu vērtību attiecīgajā periodā.

apmeklējuma, ienākumu un izdevumu prognozes

Visu veidu ieņēmumu un izdevumu plānošana.

apmeklētājs

Persona (indivīds), kas ienākusi muzeja telpās.

 

apmeklētāju apkalpe

Pasākumi, kas vērsti uz apmeklētāju apkalpi, ieskaitot ieejas maksas, orientāciju muzejā, veikala un kafejnīcas pakalpojumus, tualetes, atpūtas zonas un apmeklētāju apkalpes politiku, kas ietekmē  apmeklētāja pieredzes kvalitāti un demonstrē muzeja attieksmi pret savu auditoriju.

apmeklētāju izpēte

Muzeja esošo apmeklētāju kvantitatīva un kvalitatīva analīze, ko parasti veic, lai noteiktu apmeklētāju vajadzības un viedokli par muzeju.

apmeklētāju zona

Muzeja telpas, kurās nodrošināta cilvēku ērtībām nepieciešamā vides kontrole un aprīkojums ir piemērots apmeklētāju lietošanai

aprīkojuma (infrastruktūras) plānošana

Liela mēroga plānošana, ko parasti veic pieaicināts konsultants, lai noteiktu, kāds aprīkojums (labierīcības) nepieciešams institūcijai, kas gatavojas fiziskai paplašināšanai vai pārveidei, un izstrādātu šī aprīkojuma uzbūves un darbības kritērijus, kā arī sociālos un uzvedības faktorus

aptverošs krājums

Krājums, kura mērķis ir pilnībā aptvert kādu nozari, laiku vai izcelsmes avotu.

arheoloģijas muzejs

Vēstures profila muzejs, kura krājums dokumentē sabiedrības seno un viduslaiku vēsturi. Ir muzeji, kas veidoti arheoloģisko atradumu vietā, kur saglabājušies arheoloģiskie pieminekļi ar izcilu zinātnisku vai māksliniecisku vērtību. Šādi muzeji var darboties kā kultūrvēsturiski muzejrezervāti.

arheoloģijas muzejs

Muzejs, kura viss krājums vai tā daļa ir iegūta izrakumos.

 

arhīva dokumenti

Organizācijas vai personas darba gaitā uzkrāti identiskas izcelsmes dokumenti, kas saglabājami to ilgstošas nozīmības dēļ.

arhīvs

Organizācija vai tās daļa, kas atbild par viena vai vairāku arhīva dokumentu kopumu, atlasi, komplektēšanu, saglabāšanu un izmantošanu.

artefakts

artefakts

Cilvēka izgatavots vai veidots priekšmets, piemēram, darbarīks vai mākslas priekšmets.

1. piezīme. Priekšmetus, kas radīti to estētiskās vērtības dēļ, uzskata par mākslas priekšmetiem.

2. piezīme. Neietver atdarinājumus.

 

atdarinājums

Oriģināla “aizvietotājs”. Izgatavots tieši tāds pats un no tāda paša materiāla kā oriģināls vai arī no oriģinālam atšķirīga  materiāla, atšķirīgā mērogā un atšķirīgā tehnikā. Izmanto g.k. muzeja ekspozīcijā, ja nav iespējams eksponēt oriģinālu.

atgriezeniskums

Konservācijas procesa kvalitāte, kas ļauj atgūt dokumenta  pirmsapstrādes stāvokli bez bojājuma.

atgriezeniskā saite

Sistēmas darbības rezultāts, kas vērsts uz sistēmas darba kvalitātes vērtējumu. Komunikācijas procesā – klausīšanās
 

atklātā kolekciju glabāšana

Glabāšanas sistēma, kas dod iespēju demonstrēt muzeja krājumu speciāli iekārtotās muzeja glabātavās.

atklātā krātuve

Muzeja telpas, kur nodrošināta krājuma saglabāšanai nepieciešamā vides kontrole un drošība un tādu aprīkojumu, kas pieļauj apmeklētāju klātbūtni telpās

atlaists štatu samazināšanas dēļ

Tāds, pēc kā nav pieprasījuma, lieks. Lietots, lai apzīmētu darba ņēmēju, kura darītais darbs vairs nav vajadzīgs darba devējam.

atlase

Iespējamo muzealitātes nesēju identificēšana un to izņemšana no sākotnējā vai atklāšanas brīža konteksta.

atpazīšana

Muzeja priekšmetam piemītošo pazīmju – materiāla, formas, uzbūves, izmēru, izgatavošanas tehnoloģiju, funkciju, stila u.c. - konstatēšana un, uz to pamata, izgatavošanas laika un vietas, izgatavotāja, sociālās vides u.c. noteikšana. Tēlojošajiem, rakstiskajiem, kinofonofoto dokumentiem/avotiem nosaka arī tēmu, sižetu u.c.
Iegūtos datus fiksē muzeja priekšmeta aprakstā (zinātniskā apraksta kartītē).

attīstības plāns

Plāns, kurā iekļauti noteiktā laika posmā veicamie uzdevumi.

attīstības plāns

Dokuments, kas apraksta nākamajā laika posmā gaidāmos pasākumus, kā arī organizācijai sasniedzamās izmaiņas un mērķus.

audio gids

Portatīva ierīce, kas atskaņo ierakstītu audio informāciju muzeja, galerijas vai cita tūrisma objekta apmeklētājam.

 

audiovizuālais dokuments

Dokuments, kura saturā pārsvarā ir skaņa un/vai attēli un kuram nepieciešama īpaša ierīce, lai to noskatītos un/vai noklausītos

1. piezīme. Ietver skaņas dokumentus, piemēram, skaņuplates, lentes, kasetes, audiokompaktdiskus, DVD diskus, digitālos audioierakstus; vizuālos dokumentus, piemēram, diapozitīvus, transparentus; kombinētos audiovizuālos dokumentus, piemēram, kinofilmas, videoierakstus, datorspēles u.c.

2. piezīme. Neietver mikroformas.

 

audiovizuālie līdzekļi

Tehniskie līdzekļi kino un fonodemonstrējumu veidošanai un demonstrēšanai.
Izmanto muzeja ekspozīcijas satura dziļākai un emocionālākai atklāsmei, apmeklētāju orientēšanai muzejā, kā arī darbā ar apmeklētājiem un muzeja krājumu.

augstākās drošības krātuve

Drošības līmenis muzeja krātuves telpās, kas parasti paredz mūra sienas, griestus un grīdas, tērauda durvis un durvju aplodas vismaz seštapu slēdzeni un ierobežotu piekļuvi, kas parasti nepieciešams mākslas darbu, ieroču, kažokādu un citu augstvērtīgu priekšmetu glabāšanai

autorkopija/replika

Priekšmeta precīzs atkārtojums, ko darinājis pats autors.

B

bezpeļņas organizācija

Organizācija (muzejs vai galerija), kuras darbības mērķis parasti ir beigt finansiālo gadu nevis ar peļņu, bet gan bez zaudējumiem.

bezskābes papīrs

Papīrs ar PH līmeni, kas norāda, ka papīrs ir neitrāls vai sārmains.

bibliotēka

Organizācija vai tās daļa, kuras galvenie uzdevumi ir: informācijas resursu, pakalpojumu un infrastruktūras izmantošanas nodrošināšana atbilstoši lietotāju informacionālajām, pētniecības, izglītības, kultūras vai atpūtas vajadzībām.

1. piezīme. Nepieciešamo informācijas resursu piegādi var veikt, izveidojot un uzturot krājumu un/vai nodrošinot piekļuvi informācijas resursiem.

2. piezīme. Šīs ir bibliotēkas pamatprasības un neizslēdz papildu resursus un pakalpojumus, kas saistīti ar tās galveno mērķi.

bibliotēka

Organizācija vai tās daļa, kuras galvenie uzdevumi ir: informācijas resursu, pakalpojumu un infrastruktūras izmantošanas nodrošināšana atbilstoši lietotāju informacionālajām, pētniecības, izglītības, kultūras vai atpūtas vajadzībām.

1. piezīme. Nepieciešamo informācijas resursu piegādi var veikt, izveidojot un uzturot krājumu un/vai nodrošinot piekļuvi informācijas resursiem.

2. piezīme. Šīs ir bibliotēkas pamatprasības un neizslēdz papildu resursus un pakalpojumus, kas saistīti ar tās galveno mērķi.

biodestrukcija

Bojāšanās, ko izraisa bioloģiskie aģenti.

biogrupa

Eksponāts, ko veido augu un dzīvnieku valsts kompozīcija ar nolūku parādīt to bioloģiskās īpatnības.
Atšķirībā no diorāmas, tai nav tēlojošā fona.

biznesa plāns

Dokuments, kurā pamatota projekta dzīvotspēja noteiktos apstākļos vai ar noteiktiem pieņēmumiem. Muzeju vidē tas var ietvert krājuma analīzi, komunikācijas plānu, misijas formulējumu, mērķus un uzdevumus, ieteikumus organizācijas statusam un struktūrai, prasības telpu stāvoklim un aprīkojumam, prasības personālam, tirgus analīzi, ieteikumus mārketinga darbam, pamatkapitāla un izdevumu un ieņēmumu plānu un plāna ieviešanas grafiku.

botāniskais dārzs

Organizācija, kas audzē augus zinātniskiem pētījumiem un demonstrēšanai sabiedrībai.

1. piezīme. Ietver dendrārijus, herbārijus u. c.

 

brīvdabas muzejs

Muzejs, kura krājums izvietots brīvā dabā, norobežotā teritorijā.

brīvdabas muzejs

Muzejs, kas eksponē ēkas un priekšmetus zem klajas debess, bieži vien arheoloģiskās vietās, kādreizējās industriālā vai kalnrūpniecības mantojuma vietās un pagātnes vidi imitējošās ainavās, un kas ietver teritoriju, kurā ēkas izvietotas.

 

brīvpiekļuve

Neierobežota piekļuve informācijai, dokumentiem vai informācijas pakalpojumiem

1. piezīme. Tas ne vienmēr nozīmē pieeju bez maksas.

2. piezīme. Informāciju, dokumentus vai informācijas pakalpojumus var atzīt par "nepieejamiem", ja to nosaka spēkā esošās tiesību normas.

 

brīvprātīgais

Persona, kas strādā muzejā bez atalgojuma.

1. piezīme. Brīvprātīgie var saņemt simbolisku samaksu vai atlīdzību izdevumu segšanai.

 

brīvprātīgais

Darbinieks, kas par savu darbu nesaņem samaksu, bet personīgajai attīstībai nepieciešamu pieredzi un sabiedrības atzinību

brīvprātīgo darba politika

Muzeja saistību deklarācija attiecībā uz brīvprātīgo darbinieku nodarbināšanu, apmācību, atbrīvošanu no darba, novērtēšanu un sabiedriskā prestiža veidošanu

brīvprātīgo grupa

Organizēta ļaužu grupa, kas brīvprātīgi, bez atalgojuma sniedz praktisku palīdzību muzeja personālam.

brīvprātīgo rokasgrāmata

Dokuments, kas sasaista muzeja misiju un darba mērķus un uzdevumus ar muzeja brīvprātīgo darba politiku un brīvprātīgo ikdienas darba aprakstu, kā arī visām muzeja darbu noteicošajām politikām un procedūrām, kas saistītas ar brīvprātīgo darbu

brīvprātīgā darba līgums

Parakstīta vienošanās starp brīvprātīgo darbinieku un muzeju, kas nosaka darbinieka darba apstākļus un dara laiku

buklets

Uz vienas lapas iespiests, paralēliem vēdekļveida locījumiem salocīts ilustrēts izdevums.
Izmanto muzeja, muzeja ekspozīcijas, muzeja izdevuma, ārpusmuzeja pieminekļu un muzeja pasākumu popularizēšanai.

bīstamo materiālu glabātuve

Glabātuves kamera, kas būvēta no nedegoša un uguni aizturoša materiāla un kam piekļuve atļauta tikai pilnvarotām personām, kas domāta muzeja darbam neieciešamu bīstamu vielu glabāšanai, piem., restaurācijas laboratorijas vajadzībām

būvniecības komisija

Personu grupa, kam attiecīgā muzeja padome uzdevusi pārraudzīt un kontrolēt būvniecības projektu

būvniecības standarti

Standarti telpu izbūvei, kādus noteikusi atbildīgā valdības institūcija attiecīgās valsts likumdošanā

C

caurlaidība

Virsmas caurlaidības mērs, kas raksturo ātrumu, ar kādu mitrums sūcas caur vielu; mērvienība – 1 perms. Tvaika barjera ir materiāls, kam ūdens tvaika caurlaidības pakāpe ir mazāka par 1 permu.

ceļojošā izstāde

Ekspozīcija, kuru demonstrē secīgi vairākās vietās.

 

citādi publiski pārvaldīts muzejs

Muzejs, kuru pārvalda cita publiska institūcija.

1. piezīme. Ietver fondus vai apvienības, kas reģistrētas saskaņā ar privāttiesību regulējumu, bet kuras pārvalda valsts.

2. piezīme. Ietver muzejus, ko pārvalda valsts augstskolas.

 

D

dabas [vēstures] muzejs

Dabaszinātņu profila muzejs, kura krājums raksturo konkrēta reģiona dabu.
Var būt veidots kā konkrētas administratīvi teritoriālās vienības, fiziski ģeogrāfiskā rajona, dabas rezervāta, nacionālā parka, tūrisma un atpūtas kompleksa dabas [vēstures] muzejs.

dabas vēstures muzejs

Muzejs, kura tēmas saistītas ar vienu vai vairākām dabaszinātņu disciplīnām, piemēram, bioloģiju, ģeoloģiju, botāniku, zooloģiju, paleontoloģiju vai ekoloģiju.

1. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.

 

dabaszinātņu muzejs

Muzejs, kura krājums dokumentē dabā notiekošos procesus vai kādas dabaszinātnes disciplīnas attīstību.
Šajā grupā ietilpst antropoloģijas, bioloģijas, botānikas, zooloģijas, mineraloģijas, augsnes u.c. muzeji. Pie dabaszinātņu muzejiem pieder dabas muzeji un novadpētniecības muzeju dabas nodaļas, kā arī memoriālie muzeji, kas veltīti ievērojamiem dabaszinātniekiem. Šī profila grupa ir radniecīga medicīnas muzejiem un zinātnes un tehnikas muzejiem.

darba telpas

Muzeja ēkas daļa, kurā nodrošināta vides kontrole un aprīkojums, kāds nepieciešams tikai darbinieku ērtībām un lietošanai

darba uzdevuma apraksts

Uzdevumu un prasību saraksts, kāds izvirzīts komitejai, plānošanas procesam, programmai vai projektam

darbalaiks

Stundas parastā nedēļā, kad muzejs ir pieejams apmeklētājiem.

 

darbnīcas zīme

Zīme uz priekšmeta, parasti veidota ražošanas procesā.
Apliecina priekšmeta izgatavošanas vietu un laiku (pilsētas, fabrikas zīme), autoru (meistara zīme), priekšmeta materiāla sastāvu (proves zīme). Atvieglo priekšmeta identificēšanu.

darbības novērtēšana

Muzeja vai tā personāla darbības novērtēšana atbilstoši muzeja mērķiem un standartiem.

degtspēja

Skaitlisks rādītājs, kas raksturo laiku, cik ilgi attiecīgais materiāls turpina degt vai nodrošina degvielu citu materiālu degšanai. Materiālam, kas nespēj kalpot par degvielu, šis skaitlis ir 0.

dendrārijs

Botāniskais dārzs, kur āra apstākļos tiek kultivēta koku un krūmu kolekcija.

 

deponējuma termiņš

Laika posms, kurā informācijas lietotājs drīkst paturēt dokumentu ārpus institūcijas, kas to izsniegusi.

deponējums

Muzeja krājuma priekšmeta aizdošana vai priekšmeta aizņemšanās no citas krājumu veidojošas institūcijas, privāta kolekcionāra vai organizācijas.

1. piezīme. Depozītus (pastāvīgos deponējumus) uzskaita atsevišķi.

 

deponēšana

Dokumentu nodošana uz informācijas un dokumentācijas organizāciju bez īpašumtiesību maiņas vai šādi iegūti priekšmeti.

depozīts

Priekšmetu nodošana kādai institūcijai bez īpašumtiesību vai juridiskās piederības maiņas vai šādi iegūti priekšmeti.

 

dezinfekcija

Kaitīgo mikroorganismu iznīcināšana.

dezinsekcija

Insektu, sīku grauzēju un citu kaitēkļu nīdēšana.

digitalizēts priekšmets

Digitāli reproducēts priekšmets.

1. piezīme. Divdimensiju vai trīsdimensiju priekšmetu uzskata par digitalizētu, ja tā metadati un vismaz viens attēls ir pieejams digitālā formā.

2. piezīme. Dokumentus, piemēram, autoru rokrakstus, grāmatas vai audiovizuālos dokumentus uzskata par digitalizētiem, ja to metadati un saturs ir pieejams digitālā formā.

3. piezīme. Ietver dokumentus.

 

digitalizēšana

Analogo priekšmetu pārvēršana digitālā formā.

1. piezīme. Ietver digitalizēšanu saglabāšanas vajadzībām.

 

digitāla saglabāšana

Ilglaicīga digitālo priekšmetu saglabāšana, uzturēšana un piekļuves nodrošināšana, parasti balstoties uz vienu vai vairākām saglabāšanas stratēģijām.

 

digitālais priekšmets

Priekšmets, kuru muzejs ir digitāli radījis vai digitalizējis, vai ieguvis digitālā formā.

1. piezīme. Ietver dokumentus.

 

digitāli radīts priekšmets

Priekšmets, kas sākotnēji veidots digitālā formā.

1. piezīme. Ietver dokumentus.

 

digitālā kolekcija/digitālais krājums

Visi digitālās formas priekšmeti, kas atrodas muzeja krājumā, neatkarīgi no tā, vai tie ir digitāli radīti, vai digitalizēti.

1. piezīme. Ietver dokumentus.

 

diorāma

Telpiska kompozīcija, ko veido pusaplī izvietots gleznots fons un figurāls priekšplāns.

diorāma

Mākslas darbs, kurā apvienota priekšmetiska kompozīcija ar māksliniecisku fona attēlu un kurš ar speciāla apgaismojuma palīdzību rada plašuma, perspektīvas ilūziju. Izmanto muzejos dokumentālas ainas vai konkrēta dabas fragmenta atainošanai.

divu līmeņu valde

Personu grupa, kas ir atbildīgi par organizācija vadīšanu un ir sadalīti divās komitejās. Muzejos un galerijās šis princips darbojas, ja izveidota vadības padome vai direkcija [management board], kas sastāv no muzejā vai galerijā pastāvīgā darbā nodarbinātiem darbiniekiem, kas ir atbildīgi par muzeja vai galerijas ikdienas darbību, un uzraudzības padome [supervisory board], ko parasti veido pārvaldnieki, kas atbildīgi par organizācijas īpašnieku, resp., sabiedrības  interešu aizstāvību. Parasti vadības padomi ieceļ un atceļ uzraudzības padome. Uzraudzības padomi – nacionālo muzeju gadījumā – ieceļ premjerministrs vai valsts sekretārs; pašvaldību muzejos un galerijās – pašvaldību vadītāji.

dizaina koncepcija

Sākotnējie ēkas vai ekspozīcijas rasējumi, kas parasti balstīti sākotnējā instrukcijā

dokuments

Praktiskai izmantošanai domāta informācija, kas fiksēta ar vārdu (rakstīta liecība, skaņu ieraksts) vai attēlu palīdzību. Kalpo kā faktu, notikumu, parādību liecība.
Reizēm par dokumentu sauc jebkuru vēsturisko avotu.

dokuments

Fiksēta informācija vai materiāls objekts, kas uzskatāms par dokumentēšanas vienību.

dokuments

Ierakstīta informācija, kas dokumentēšanas procesā uzskatāma par vienību.

1. piezīme. Dokumenti var atšķirties pēc formas un citām pazīmēm.

 

dokumentācija

Ar krājumu un visām uz to attiecinātām darbībām saistītu pastāvīgu dokumentu sagatavošana un uzturēšana

dokumentācija (muzeja)

Dokumentu kopums, kas raksturo muzeja juridisko statusu (muzeja nolikums, reģistrācijas apliecība, personāla štatu saraksts u.c.) un muzeja krājuma komplektēšanu, uzskaiti, pētniecību, glabāšanu, eksponēšanu un popularizēšanu.

dokumentēšanas rokasgrāmata

Sīki izstrādātas instrukcijas uzskaites žurnālu, katalogu un datubāzu operatoriem, kā uzskaitīt un/vai kataloģizēt krājumu

dotācija

Naudas summa, kas piešķirta muzejam vai galerijai, lai atlīdzinātu iestādes uzturēšanas izdevumus.

draudu noteikšana

Pretpasākumi, kas noteikti muzeja drošības politikā, lai nodrošinātu draudu pamanīšanu, ieskaitot uzraugu darbu, signalizāciju un dūmu detektorus, vitrīnu signalizāciju un video novērošanu

drošība

Pasākumu kopums, kas saistīts ar apmeklētāju, darbinieku un citu personu aizsardzību muzejā, īpaši – krājuma aizsardzību no visa veida apdraudējumiem

drošības politika

Muzeja saistību deklarācija attiecībā uz tā rīcībā esošo īpašumu drošību, tai skaitā riska analīzi, drošības līmeņu, veselības un drošības tehnikas, drošības aprīkojuma (esošā un ieteicamā), noteikumu par rīcību ārkārtas gadījumos, apdrošināšanas aprakstu un nodrošinājumu

drukāts dokuments

Dokuments, kurā rakstu zīmes, attēli un zīmējumi ir atveidoti ar jebkuru mehāniskas iespiešanas metodi vai digitālo druku.

 

dublets

Katrs no vairākiem pilnīgi vienādiem muzeja priekšmetiem.

dublikāts

skat. dublets

dzīvā bilde

Prezentācijas metode vēsturisku ainu attēlošanai, kurā rekonstruētā telpā izvieto dabiska lieluma cilvēku un dzīvnieku figūras.

dzīvās vēstures muzejs

Muzejs, kas atveido vēsturisku vidi, lai imitētu noteiktu pagātnes periodu.

dāvinājums

Komplektēšana bez atlīdzības naudā un ar īpašumtiesību un juridiskā nosaukuma maiņu.

dāvinājums

Artefaktu, mākslas darbu un/vai naudas dāvinājums vai novēlējums muzeja darbības atbalstam

dāvinājums natūrā

Preču un/ vai pakalpojumu (nevis krājuma priekšmetu vai naudas) piešķīrums muzeja darbības atbalstam

dāvinātājs

Persona vai organizācija, kura bez atlīdzības nodod muzejam muzejiskas nozīmes kolekciju vai atsevišķus priekšmetus iekļaušanai muzeja krājumā.

dūmu blīvums

Skaitlisks lielums, kas raksturo relatīvā degšanas daļiņu skaita klātbūtni gaisā, ko rada noteikta materiāla degšana. Standartu tabulas ir pieejamas plašāk lietotajiem konstrukciju un apdares materiāliem

E

efektivitāte

Kvalitatīvs un kvantitatīvs rādītājs, kas raksturo pakāpi, kādā muzejs sasniedz plānotos rezultātus

efektivitātes (lietderības) koeficients

Muzeja darbības rezultativitātes rādītāju attiecība pret šāda rādītāja sasniegšanai nepieciešamajiem ieguldījumiem: cilvēkstundu, naudas, telpas un aprīkojuma izteiksmē

ekomuzejs

Muzejs, ko vada vietējā kopiena un kura mērķis ir eksponēt un aizsargāt nozīmīgus šīs vietas kultūras un dabas mantojuma elementus.

 

ekspluatācijas izdevumi

Muzeja darbības ikdienas izdevumi, tai skaitā algas, ēku uzturēšanas izdevumi, apsardze, krājuma uzglabāšanas un restaurācijas izdevumi, administrācijas izdevumi, mārketinga un sabiedrisko attiecību pasākumu izdevumi

eksponāta atraktivitāte

Eksponāta spēja piesaistīt uzmanību ar savu formu, izmēriem, krāsu, gaismu, dinamiku u.c. īpašībām.
Var būt raksturīga priekšmetam, tā atveidojumam vai interpretējošajam materiālam vai arī panākta noteikta mākslinieciskā risinājuma vai tehnisko paņēmienu pielietojuma rezultātā.

eksponēšanas krājums

Priekšmetu grupa, kas uzņemta krājumā ar mērķi to glabāt nenoteiktu laiku un izmantot galvenokārt ekspozīciju un izglītojošajā darbā

ekspozīcija

Veids, kā muzejs ar dizaina, tekstu un attēlu palīdzību interpretē muzeja priekšmetus un prezentē tos apmeklētājiem.
ASV un Kanādā tiek lietots termins "Exhibit", Apvienotajā Karalistē – "Display".

ekspozīcija/izstāde

Kuratora veidots muzeja priekšmetu vai citu kultūras mantojuma priekšmetu demonstrējums ar skaidru ideju un vēstījumu.

1. piezīme. Ekspozīcijas var būt gan muzeja telpās, gan ārpus tām.

2. piezīme. Ekspozīcijas var būt īslaicīgas vai pastāvīgas.

3. piezīme. Neietver virtuālās ekspozīcijas.

4. piezīme. Muzeja telpās izvietotās ekspozīcijas / izstādes, ko veidojusi ar muzeju nesaistīta institūcija bez muzeja līdzdalības, uzskaita atsevišķi.

 

ekspozīcijas (ekspozīciju) komisija

Dažkārt pilnvaroto grupa, kam uzdots izstrādāt ekspozīciju politiku, bet parasti – īpaša muzeja darbinieku komisija, kas apvieno ekspozīcijas projektam nepieciešamos speciālistus

ekspozīcijas (skaidrojošais) plāns

Plānotās ekspozīcijas tēmas, mērķu, uzdevumu un izteiksmes līdzekļu izklāsts, kas var ietvert arī projekta plānu un budžetu

ekspozīcijas [zinātniskais] projekts

Konkrēts ieskats jaunveidojamās muzeja ekspozīcijas saturā. To veido dokumentācijas kopums, kas secīgi atspoguļo ekspozīcijas zinātniskās sagatavošanas posmus: ekspozīcijas zinātniskā koncepcija, ekspozīcijas paplašināta tematiskā struktūra vai tematiskais plāns, ekspozīcijas scenārijs. Šī dokumentācija ir ekspozīcijas mākslinieciskā, tehniskā un darba projekta izstrādes pamats.

ekspozīcijas [zinātniskā] koncepcija

Iecerētās ekspozīcijas galveno ideju, problēmu un satura teorētiskais pamatojums. Zinātniskās koncepcijas izstrāde ir pirmais solis ekspozīcijas zinātniskā projekta izveidē. Noformē kā dokumentu.

ekspozīcijas kopsavilkums

Stratēģija, kas uzsver muzeja interpretācijas darba mērķus un apmeklētāja saņemtās pieredzes kvalitāti muzejā; tas ietver sīku ekspozīcijas sastāvdaļu aprakstu līdz ar katras sastāvdaļas komunikatīvo mērķu paskaidrojumu, kā arī iespējamos līdzekļus šo mērķu sasniegšanai, apmeklētāju plūsmas modeļus un konceptuālas skices, kas rāda ekspozīcijas „sajūtu”(skat. arī Ekspozīcijas plāns)

ekspozīcijas montāža

Eksponātu, iekārtu un tehnisko līdzekļu izvietošana un nostiprināšana ekspozīcijas laukumā saskaņā ar ekspozīcijas montāžas plānu.

ekspozīcijas montāžas plāns

Ekspozīcijas dizaina projekta noslēdzošā daļa. Ekspozīcijas laukuma fragmenta rasējums dabiskā lielumā vai noteiktā mērogā, kurā precīzi attēlots eksponātu, eksponēšanas iekārtu un tehnisko līdzekļu izvietojums. Izmanto ekspozīcijas montāžā.

ekspozīcijas palīgmateriāli

Uzskates līdzekļi, kas atklāj saikni starp muzeja priekšmetiem un ekspozīcijā attēlotajām parādībām, faktiem, notikumiem: atklāj to secību, izplatības robežas, attīstības tempus utt.

ekspozīciju politika

Ekspozīciju programmas mērķu izklāsts, eksponēšanas filozofija un īslaicīgo un pastāvīgo ekspozīciju skaits, biežums, izmērs un apjoms

estētiskā eksponēšana

Eksponātu izstādīšanas paņēmiens, kur eksponāti izkārtoti ar mērķi veicināt pārdomas par eksponētajiem priekšmetiem kā pašvērtību

esības pārbaude

Process, kura gaitā tiek pārbaudīta visu muzeja juridiskajā atbildībā esošo priekšmetu atrašanās muzejā.

1. piezīme. Pārbaude ietver priekšmetus, kas ietverti muzeja krājumā, priekšmetus, ko muzejs saņēmis kā deponējumu, kā arī priekšmetus, kas uz laiku nodoti muzeja pārziņā.

 

etiķete

Parasti neliela kartīte, kas piestiprināta priekšmetam un kurā minēta priekšmetu nosaucoša informācija. Arī priekšmetu interpretējošs apraksts muzeja vai galerijas krājumā

etnogrāfijas muzejs

Vēstures profila muzejs, kura krājums dokumentē dažādu tautu vēsturi, kultūru un sadzīvi. Var tikt veidots kā brīvdabas muzejs.

etnogrāfijas un antropoloģijas muzejs

Muzejs, kura tēmas ir saistītas ar kultūru, sabiedrisko iekārtu, ticējumiem, paražām, tradicionālo mākslu u. c. līdzīgiem jautājumiem.

1. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.

 

F

finansējuma piesaiste

Programmas vai pasākumi, kas veicina ziedojumu vai dāvinājumu piešķiršanu organizācijai

finansējuma piesaistes stratēģija

Plāns, kas nosaka veidus, kādos organizācija nodrošinās finansētāju – gan valsts, gan privāto – izvirzītās prasības finansējuma iegūšanai

fiziska vienība

Fiziski saistīta un jebkura veida aizsargmateriālā ietverta dokumentu vienība, ko var brīvi atdalīt no citām vienībām.

1. piezīme: Dokumentu sasaista, piemēram, iesienot vai ievietojot futrālī.

2. piezīme: Iespiestajiem dokumentiem fiziskās vienības apzīmēšanai lieto terminu "sējums".

 

fokusgrupas

Neformālas sanāksmes, kas reizēm tiek ierakstītas, reizēm novērotas caur divvirzienu spoguli un kurās pārstāvniecības grupas (parasti sešu līdz desmit cilvēku sastāvā) organizācijas pārstāvja vadībā vērtē attiecīgās organizācijas esošo vai plānoto produktu vai pakalpojumu, piem., jaunu ekspozīciju, kvalitāti

fonds

Filantropiska organizācija, kas nodarbojas ar  izglītojošu, pētniecības darbu vai sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu un kas var kalpot par muzeja ienākumu avotu

fotogrāfija

Attēls, ko iegūst procesā, kas elektromagnētiska starojuma ietekmē fiksē tiešu un paliekošu attēlu uz jutīgas virsmas.

fotogrāfija

Saglabājams attēls, kas iegūts tehnoloģiskā procesā, elektromagnētisko starojumu fokusējot uz gaismjutīgas virsmas.

1. piezīme. Starojums var būt gaisma, rentgenstari u.c.

 

fotokopija

Cietā kopija, kas iegūta ar vai uz jutīga materiāla elektromagnētiskā starojuma ietekmē.
Patentētas tehnikas ir, piem., fotostats un kserokss.

fumigācija

Dokumentu izturēšanas process, parasti vakuumā vai citā hermētiskā telpā, gāzē vai tvaikos dezinfekcijas vai dezinsekcijas veikšanai.

funkcijas

Muzeja pamatdarbības veidi: vākšana, dokumentēšana, saglabāšana, izpēte, krājuma eksponēšana un interpretēšana – un šo pamatdarbību administrēšana  

G

gaismas kliedētājpanelis

Caurspīdīgs plastmasas vai cita līdzīga materiāla panelis gaismas avota starojuma kliedēšanai.

galanovērtējums

Apmeklētāja pieredzes novērtējums, kas vērtē ekspozīcijas vai citas muzeja programmas laikā gūto rezultātu sākotnējā skaidrojošā plāna kontekstā, lai noteiktu, vai ekspozīcija veic tādu komunikācijas darbu, kāds tai bijis uzdots, un, ja veic, cik lielā mērā sasniegts iecerētais komunikācijas rezultāts

galerija

Organizācija vai tās daļa, kas eksponē gleznas,skulptūras un citus mākslas darbus.

galvenais krājuma pārzinis

Muzeja krājuma komplektēšanas, uzskaites, glabāšanas, pētniecības un konsultēšanas darbu vadītājs. Muzeja administrācijas loceklis.

galvenais teksts

Teksts, kas veicina muzeja ekspozīcijas, tās tematisko nodaļu vai ekspozīciju kompleksa vēstījuma izpratni.

glabāšana

Process, kas ietver datu un dokumentu izvietošanu un saglabāšanu turpmākai izmantošanai.

glabāšanas plāns

Krātuves vai glabāšanas vietas plāns, kurā norādīts plauktu un cita aprīkojuma izvietojums, kā arī pašreizējais un paredzamais telpas izmantojums.

glezna

Attēls, kas radīts, izmantojot pigmentus vai jebkādu materiālu, ar kuru var veidot aprises uz virsmas, piemēram, papīra vai audekla.

1. piezīme. Pigments var būt mitrs, piemēram, krāsa, vai sauss, piemēram, pasteļkrītiņi.

 

gleznu galerija

Mākslas muzejs, kura krājumu veido galvenokārt glezniecības un grafikas darbi.

gleznu īre

Pakalpojums apmeklētājiem, kas paredz mākslas darbu nomu mēneša garumā un mākslas darbu eksponēšanu mājās vai birojos; dažkārt šis pakalpojums pieejams tikai muzeja darbiniekiem   

grafisks dokuments

Dokuments, kura raksturīgākā iezīme ir attēls un kas ir radīts grafikas tehnikā uz gludas virsmas.

1. piezīme. Galvenokārt tas ir ilustratīvs, nevis tekstuāls, mūzikas vai kartogrāfisks dokuments. Ietver mākslas darbu iespiedgrafikas, mākslas darbu oriģinālus, mākslas darbu reprodukcijas, fotogrāfijas, plakātus, mācību skices, tehniskos zīmējumus u.c., bet neietver grafiskos dokumentus kodeksa formā vai mikroformā, audiovizuālā vai elektroniskā formā.

 

grāmata

Neperiodisks iespiests dokuments kodeksa formā.

1. piezīme. Kodeksa formā kārtotus dokumentus rokrakstā vai mašīnrakstā sauc par manuskriptiem.

 

H

herbārijs

Organizācija, kas glabā kaltētu augu krājumu, lai to demonstrētu sabiedrībai, pētītu un saglabātu.

 

heritoloģija

Zinātņu nozare, kas nodrošina totālā mantojuma aprūpes, aizsardzības un komunikācijas stratēģiju. T.Šolas neoloģisms (1982)

hierarhija

Jebkura struktūra, kur apakšējie līmeņi lēmumu pieņemšanas un atbildības ziņā ir pakļauti augšējiem, veidojot piramidālu struktūru, kuras augšgalā atrodas direktors  

higrometrs

Gaisa relatīvā mitruma mērīšanas instruments.

higrotermogrāfs

Ierīce relatīvā mitruma svārstību novērošanai un kontrolei

hiperteksts

Kompjuterizēta saite starp dokumentu un citiem ar to saistītiem dokumentiem krājumā, uzlabojot darbiniekiem vai apmeklētājiem pieejamību muzeja dokumentācijai 

hologramma

Trīsdimensiju fotoattēls, ko iegūst, izmantojot interferenci starp saistītiem gaismas stariem.

humidstats

Ierīce relatīvā mitruma izmaiņu noteikšanai un mitrinātāju un / vai mitruma nosūcēju darbības kontrolei, kas ļauj regulēt relatīvā mitruma līmeni telpā ar gaisa kondicionēšanu vai ventilācijas vadu

I

ieguldījums/mērķfinansējums

Fonds, ko veido dāvinājumi un novēlējumi ar nosacījumu, ka pamatsumma ir jāsaglabā neskarta un ir jānogulda, lai veidotu ienākumus muzejam.

1. piezīme.  Ieguldījuma prasība ir saglabāt pamatsummu neskartu uz visiem laikiem vai uz noteiktu laiku, vai līdz uzkrātie aktīvi ir pietiekami, lai sasniegtu noteiktu mērķi.

 

iegāde/iegūšana

Process, kura rezultātā likumīgā ceļā tiek iegūts priekšmets muzeja krājuma papildināšanai, to nopērkot, saņemot kā dāvinājumu vai novēlējumu, pārņemot no iepriekšējā īpašnieka, iegūstot izrakumos vai ekspedīcijā.

 

iekšējais novērtējums

Solis stratēģiskās plānošanas procesā, kas ietver institūcijas programmu un vadības pārskatu, izmantojot pieejamo dokumentāciju un diskusijas ar muzeja vadību, darbiniekiem, brīvprātīgajiem, pilnvarotajiem un valdes locekļiem ar nolūku izveidot muzeja stipro un vājo pušu, iespēju un apdraudējumu analīzi (SVID analīze)

ienākumi no kapitāla

Ienākumi, ko iegūst no pamatlīdzekļiem, piemēram, no fonda.

 

iepirkšanas komisija

Koleģiāla muzeja institūcija, kas izskata muzejisko priekšmetu iepirkšanas jautājumus: priekšmeta zinātnisko un māksliniecisko vērtību, saglabātību, iepirkuma cenu u.c.

ieraksts

Noteiktam mērķim atlasītu un sagatavotu datu kopa par vienu personu, priekšmetu vai pasākumu.

1. piezīme. Ierakstā var būt iekļauti tādi elementi kā nosaukums, izgatavotājs (autors), tēma, apraksts, datējums u.c.

 

ievadteksts

Muzeja ekspozīcijas, ekspozīcijas tematiskās nodaļas vai ekspozīciju kompleksa saturu paskaidrojošs teksts. Iekļauj eksponātus ekspozīcijas kontekstā.

ievainojamība

Pakāpe, kādā mākslas darbs vai cits muzeja priekšmets vai viss muzeja krājums pakļauts riskam

ieviešana

Laika, naudas un cilvēkresursu izlietojums, lai sasniegtu muzeja darbības mērķus un uzdevumus saskaņā ar pieņemtajām prioritātēm, uzdodot atbildību, pārdalot vai piesaistot jaunus resursus

ieņēmumi

Naudas daudzums vai citi labumi, ko organizācija saņem vai varētu saņemt apmaiņā pret savām precēm vai pakalpojumiem noteiktā laika periodā.

ilgtermiņa izmaksas

Pasākumi, darbība vai pētījums, kas vērsts uz organizācijas darbības izmaksu aprēķināšanu ilgāka, laika periodam (parasti pieciem gadiem vai vairāk)

ilgtermiņa mērķi

Ilgtermiņa kvalitātes standarti vai līmeņi muzeja plānotajiem sasniegumiem, kas parasti noteikti attīstības plānā  

ilgtermiņa plānošana

Pasākumi, darbība vai pētījums, kas vērsts uz plānu izstrādi ilgākam laika periodam (parasti pieciem gadiem vai vairāk).

imitācija

Oriģināla atdarinājums. Parasti no cita materiāla.

informācijas menedžments

Pasākumi un programmas, kas nodrošina visu formātu rakstītu un runātu tekstu un attēlu efektīvu izstrādi, koordinēšanu, glabāšanu, izplatīšanu un savākšanu gan no iekšējiem, gan ārējiem avotiem un ir vērstas uz muzeja darbības efektivitātes palielināšanu

informācijas politika

Saistības, ko muzeja vadība uzņemas attiecībā uz krājuma dokumentēšanas standartiem, krājuma interpretāciju, krājuma pieejamību sabiedrībai, intelektuālā īpašuma tiesībām, muzeja iesaistīšanos datu bāžu veidošanā vai cita veida krājuma popularizēšanā

institucionālais konteksts

Jautājumi, kas skar muzeja attiecība ar citām institūcijām un aģentūrām, tai skaitā visu līmeņu valdības iestādēm, izglītības iestādēm, citiem muzejiem, speciālistu grupām, tūrisma industriju un potenciālajiem finansētājiem un sponsoriem

institucionālais plāns

Stratēģiskās plānošanas dokuments, kas pārbauda un sniedz rekomendācijas gan muzeja iekšējai uzbūvei (tā struktūrai, misijas formulējumam, mērķiem un uzdevumiem), gan ārējām attiecībām ar tā institucionālo kontekstu (valdību, izglītības iestādēm, citiem muzejiem, privāto sektoru u.c.)

interaktivitāte

Savstarpēja fiziska vai intelektuāla sadarbība starp apmeklētājiem un muzeja eksponātiem

interaktīvs elektronisks pakalpojums

Muzeja tiešsaistes pakalpojums, izmantojot sociālo tīklu programmatūru, kas veicina divvirzienu informācijas apmaiņu starp lietotājiem vai lietotājiem un muzeju.

1. piezīme. Šāda pakalpojuma piemēri ir emuāri un vikivietnes.

 

interaktīvā eksponēšana

Izteiksmes veids muzeja ekspozīcijās, kas iesaista apmeklētāju aktīvā fiziskā un /vai intelektuālā dialogā ar ekspozīciju

interjers

Telpas iekšskats.

interjers (ekspozīcijā)

Telpas ar vēsturisku, memoriālu, māksliniecisku u.c. vērtību iekārtojums un arhitektūra, kas saglabājusies vai atjaunota uz dokumentāliem pamatiem.

interneta brīvresurss

Neierobežotas piekļuves interneta resurss, par kuru nav nepieciešama samaksa.

 

interpretācija

Komunikācija starp muzeju un tā auditoriju par muzeja krājuma nozīmi

interpretācija pirmajā personā

Tāds muzejiskās interpretācijas veids, kur īpašos kostīmos tērpti aktieri spēlē laikmeta ainai atbilstošas lomas un atbild uz apmeklētāju jautājumiem attiecīgajam laikmetam atbilstošā telpas interjerā

inventāra kartīte

Kartīte, kurā, atbilstoši inventāra grāmatas sadaļām, fiksēti muzeja priekšmeta izpētes rezultāti.

inventāra numurs

Individuāls numurs, ko piešķir muzeja priekšmetam, to reģistrējot inventāra grāmatā.

izglītojošā darba plāns

Dokuments, kas nosaka muzeja izglītojošo pakalpojumu uzdevumus un mērķus un līdzekļus to sasniegšanai

izmaiņu rīkojums

Līguma dokuments, kurā pasūtītājs nosaka izmaiņas ēkas vai ekspozīcijas projekta sākotnējā plānā

izmaksu efektivitāte

Kvalitatīvo un kvantitatīvo rādītāju līmenis, pie kura muzeja darbības radītie izdevumi sasniedz plānoto rezultātu

izmantojamā platība

Telpu kopplatības daļa, ko izmanto muzeja ēkas pamatfunkcijai.

1. piezīme. Ietver telpas pastāvīgajām ekspozīcijām, izstādēm, krājuma glabāšanai, apmeklētāju apkalpošanai (arī telpas atpūtai un saziņai, veikalam un restorānam, ja tās nav izīrētas ārpakalpojuma sniedzējam), muzeja pārvaldības un tehnisko pakalpojumu telpas, restaurācijas darbnīcas, pasākumu un sanāksmju telpas, apkopēju/sētnieku telpas, laboratorijas, muzeja arhīva un muzeja bibliotēkas telpas, ejas, tualetes un citas telpas, ko izmanto muzeja krājuma darbam un pakalpojumiem.

2. piezīme. Neietver vestibilus, sabiedriskās kustības telpas, liftus, kāpņu telpas, gaiteņus un ēkas apsaimniekošanas telpas.

3. piezīme. Neietver funkcionālās telpas, kur atrodas ēkas ekspluatācijas iekārtas (piemēram, kanalizācijas un apkures iekārtas, transportieri).

4. piezīme. Brīvdabas muzejiem atsevišķi jāsniedz informācija par teritoriju, kurā izvietotas muzeja ēkas.

 

izpildes indikatori

Statistika, proporcionālie rādītāji, izmaksas vai citi muzeja vai muzeja darbinieku darbības attīstības raksturlielumi, kas rāda muzeja mērķu un uzdevumu izpildes gaitu – piem., viena apmeklētāja izmaksas vai viena apmeklētāja nestie ienākumi; šie rādītāji jāvērtē piesardzīgi, jo tie tiešā veidā neraksturo apmeklētāja pieredzes kvalitāti

izpildes vērtējums

Vērtējums, kas raksturo darbinieka efektivitāti muzeja funkciju īstenošanā saistībā ar muzeja mērķiem un uzdevumiem

izrakumu atļauja

Atļauja veikt arheoloģiskos izrakumus.

izstāde/īstermiņa ekspozīcija

Laika ziņā ierobežota ekspozīcija.

1. piezīme. Izstādi uzskaita tikai vienu reizi – gadā, kurā tā atklāta.

 

izvietojuma plāns

Krājuma priekšmetu glabāšanai un eksponēšanai, kā arī izglītojošo programmu īstenošanai un muzeja darbinieku darba telpām nepieciešamo telpu un aprīkojuma uzskaitījums

izvērtēšana [ekspozīcijas] veidošanas gaitā

Metode, kas palīdz pārbaudīt ekspozīciju un izstādi tās tapšanas procesā.

izņemšana no muzeja krājuma

Priekšmets izņemts no muzeja krājuma pārskata periodā.

1. piezīme. Priekšmetu var izņemt no krājuma, piemēram, to norakstot, nododot citam īpašniekam, pārdodot vai, elektronisko resursu gadījumā, dzēšot no datnēm.

2. piezīme. Ietver zaudējumus un zādzības, taču tās būtu jāuzskaita atsevišķi.

 

J

jaunieguvuma numurs

Unikāls numurs vai kods, kas piešķirts dokumentam vai dokumentu grupai jaunieguvumu reģistrā šo dokumentu pastāvīgai identificēšanai.

jaunieguvums

Dokuments vai dokumentu grupa, kas pievienota informācijas un dokumentācijas organizācijas fondiem.

jaunieguvumu reģistrs

Detalizēts saraksts vai ieraksti par priekšmetiem, kas ir oficiāli ietverti muzeja krājumā noteiktā laika posmā.

 

jaunieguvumu reģistrs

Jaunieguvumu uzskaitījums hronoloģiskā saņemšanas datumu kārtībā.
Dažos gadījumos kārtojums var būt alfabētisks.

jaunieguvumu saraksts

Informācijas un dokumentācijas organizācijas krājumam pievienoto dokumentu saraksts.

jaunieguvumu uzskaites grāmata

Muzeja krājuma primārās uzskaites pamatdokuments. Muzejos ir šādas jaunieguvumu uzskaites grāmatas: pamatkrājuma primārās uzskaites grāmata (pamatkrājuma inventāra grāmata) – muzeja priekšmetu valsts uzskaites forma; palīgkrājuma uzskaites grāmata (palīgkrājuma inventāra grāmata) – atspoguļo ekspozīcijas palīgmateriālu iekļaušanu krājumā; deponējumu uzskaites grāmata – uz laiku pieņemto muzeja priekšmetu un ekspozīcijas palīgmateriālu reģistrēšanai; neapstrādātā materiāla uzskaites grāmata – krājumā iekļauto neapstrādāto materiālu reģistrēšanai.

jaunveidojums

Zuduša materiālās kultūras pieminekļa radīšana no jauna tādā pašā lielumā un no tāda paša materiāla, kāds bija oriģināls. Parasti jaunveidojuma izveide balstās uz zinātniskās rekonstrukcijas pamatiem vai tiek izmantotas saglabājušās atlējuma veidnes.

K

kapitālizdevumi

Izdevumi pamatlīdzekļu iegādei vai papildināšanai.

1. piezīme. Ietver izdevumus par apbūves gabaliem, jaunām ēkām un ēku piebūvēm, mēbelēm un aprīkojumu, datorsistēmām (aparatūru un programmām) u. c. Ietver arī vietējos un nacionālos tirdzniecības nodokļus (piemēram, pievienotās vērtības nodoklis (PVN)).

 

kartogrāfiskais dokuments

Telpā un laikā lokalizējamu konkrētu vai abstraktu parādību nosacīts attēlojums samazinātā mērogā.

1. piezīme. Ietver tādus dokumentus kā divdimensiju un trīsdimensiju kartes, globusus, plānus, topogrāfiskos modeļus, taktilās kartes un aeroattēlus, bet neietver atlantus un citus kartogrāfiskos dokumentus kodeksa formā, kas ir uzskatāmi par grāmatām.

 

kataloga ieraksts

Ieraksts katalogā.

katalogs

Ierakstu kopums, kur ierakstīta visa zināmā, būtiskā informācija par muzeja krājuma priekšmetiem.

1. piezīme. Šāda informācija var ietvert: priekšmeta izcelsmi, izgatavošanas gadu, autoru/ izgatavotāju, nosaukumu (piemēram, mākslas darbiem), fiziskās pazīmes (materiāls un/vai izgatavošanas tehnika, izmēri), izmantošanu, vēsturi u.c.

 

katalogs

Sistemātisks, anotēts muzeja krājumā vai ekspozīcijā esošo muzeja priekšmetu saraksts, klasificēts pēc kādas noteiktas pazīmes.
Iespiestā veidā katalogs ir viens no muzeja krājuma pieejamības nodrošināšanas veidiem. Muzejos katalogi tiek veidoti kā uzziņu kartotēkas. Muzeju praksē izmanto arī katalogus materiālās kultūras pieminekļu identificēšanai pēc īpašām priekšmetu pazīmēm.

kataloģizācija

Katalogu izveide un uzturēšana.

 

kataloģizēšana

Katalogu izveide un uzturēšana.

katastrofaizsardzības plāns

Plāns, kurā ietverti veicamie pasākumi katastrofsituāciju novēršanai un rīcība dažāda rakstura katastrofsituācijās.

katastrofaizsardzības plāns

Organizēts pasākumu plāns dabas vai cilvēku izraisītu avāriju novēršanai, to ierobežošanai un seku pārvarēšanai.

kinoavoti

Muzejisko priekšmetu tips, kurā ar tehniskiem līdzekļiem fiksēts vēsturisku, sociālu, kultūras notikumu vai dabas parādību dinamisks attēlojums.
Izmanto pētniecībā, ekspozīcijās, krājuma darbā (piem., lauka ekspedīcijas darbu fiksēšanai). Informāciju var fiksēt un demonstrēt vienlaicīgi ar skaņas ierakstu.

kinofilma

Attēlu virkne, ierakstīta uz caurspīdīga materiāla sloksnes vai elektroniskā datu vidē, kas rada dabiskas un nepārtrauktas kustības ilūziju, tos projicējot vai rādot uz ekrāna ātri citu pēc cita.

 

klasifikators

Klasifikācijas iedaļu secīgs uzskaitījums/saraksts, kas attēlo muzejā pieņemto muzeja priekšmetu klasifikācijas sistēmu.

klientorientēta attieksme

Pienācīgas attieksmes nodrošinājums pret apmeklētājiem visos muzeja programmu aspektos

klients

Cilvēks, kas saņem preces vai pakalpojumus no organizācijas, kas šī preces vai pakalpojumus piedāvā. Termins labi zināms tirdzniecībā, bet ar nepatiku lietots muzeju un galeriju vidē. Nesen – sinonīms terminam apmeklētājs muzejos un galerijās.
 

klātienes apmeklējums

Ieiešana vienā vai visās muzeja telpās.

 

kolekcijas apraksts

Dokuments, ko sastāda, pieņemot muzejā kolekciju, un kurš atsedz kolekcijas priekšmetisko saturu.
Ir obligāts pielikums kolekcijas pieņemšanas aktam un pamats kolekcijas reģistrēšanai jaunieguvumu uzskaites grāmatā.

kompleksais muzejs

Muzejs, kurš pamatā aptver visas zināšanu jomas.

kompleksais muzejs

Muzejs, kuram ir jaukts krājums un kuram nevar identificēt dominējošo jomu.

1. piezīme. “Universālais muzejs” tiek uzskatīts par “komplekso muzeju”.

2. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.

 

kompleksais muzejs

Muzejs, kura krājuma un darbības saturs atbilst vairākām zinātņu nozarēm vai profila disciplīnām.
Piemēram, novadpētniecības muzejs, vēstures un mākslas muzejs.

kompleksā ekskursija

Ekskursija, kurā vienas tēmas atklāšanai izmanto muzeja un ārpusmuzeja objektus – vēstures un kultūras pieminekļus, vēsturisko notikumu vietas, dabas pieminekļus utt.

komplekts

Vairāki fiziski priekšmeti, kas apvienoti grupā, pamatojoties uz kopēju kritēriju.

PIEMĒRS. Tējas servīze, šaha komplekts.

1. piezīme. Kritērijs var būt kopīga izcelsme, fiziskās pazīmes, lietojums u.c.

 

komplektēšana

Informācijas un dokumentācijas organizācijas krājuma veidošana, paplašināšana vai atjaunošana.

komplektēšanas numurs

Informācijas un dokumentācijas organizācijas piešķirts unikāls numurs dokumenta vai to grupas identificēšanai noteiktā kārtībā.

komunikācija

Informācijas, ideju, attieksmes vai emociju pārraide no viena cilvēka vai grupas citam cilvēkam vai grupai.

komunikācijas ķēde

Secība, kādā instrukcijas nonāk no vadītāja līdz noteiktai personai organizācijas iekšienē.

Koncepcijas izstrāde

Stadija ekspozīcijas vai ēkas projektēšanā, kad dizaina koncepcija tiek izstrādāta līdz detalizētiem rasējumiem

konservators

Persona, kas ieguvusi profesionālas vai tehniskas zināšanas un prasmes objektu veseluma un vērtības uzturēšanai.

konservācija

Izmantotie paņēmieni, lai aizkavētu, apturētu vai palēninātu objekta bojāšanos.

konservācija

Izmantotie paņēmieni, lai aizkavētu, apturētu vai palēninātu priekšmeta bojāšanos. 

konservācija

Priekšmeta izturības palielināšana vai bojājumu samazināšana, veicot pēc iespējas mazākas izmaiņas priekšmeta veidolā

konservācijas politika

Dokuments, kas nosaka ilgtermiņa kvalitātes standartus gan preventīvajai saglabāšanai, gan restaurācijai

konservācijas procedūru plāns

Sīki izstrādātas norādes, kā apieties ar mākslas darbu, artefaktu vai citu priekšmetu, nodrošinot tā saglabāšanu ar atgriezenisku procedūru starpniecību

konsultatīvā padome

Personu grupa, kas nav saistīta ar muzeja administrāciju un kuras uzdevums ir pārstāvēt sabiedrības intereses, izsakot ierosinājumus muzeja vadībai muzeja darbības politikas jautājumos

kontekstuālā (tematiskā, didaktiskā) eksponēšana

Priekšmetu izstādīšanas paņēmiens, kur eksponāti tiek izvietoti savstarpējās attiecībās tā, lai to nozīmība būtu labāk saprotama; bieži izvēlētās tēmas kontekstā

kontemplatīvā (vērojošā) eksponēšana

Prezentācijas veids, kas izplatīts mākslas galerijās (bet sastopams arī muzejos), kur eksponāti izkārtoti, izmantojot estētisko paņēmienu, veicinot apmeklētāja emocionālo pārdzīvojumu vai priekšmetu estētisko uztveri

kontrastu attiecība

Atšķirība, kas izteikta gaismas rādījumos, starp gaismu, kas atstarojas no diviem dažādiem priekšmetiem: piem., fona un uz tā novietotā priekšmeta

kontrole

Vadības funkcija, kas ietver budžeta un darba plāna uzraudzību, lai nodrošinātu, ka laika un finanšu resursi tiek izmantoti atbilstoši ieplānotajam

kopa

Objektu vai jēdzienu komplekts, kas uztverams kā veselums.

kopija

Priekšmeta atveidojums. Izgatavo ar rokām vai mehāniski no oriģinālam atbilstoša vai cita materiāla oriģinālam atbilstošā, samazinātā vai palielinātā mērogā. Visprecīzākais atveidojums ir kopija, ko veido ar mehānismu palīdzību no oriģinālam atbilstoša materiāla: metālizstrādājumiem - galvanokopijas, fotogrāfijām - fotokopijas, grafiskam materiālam - kserokopijas uz oriģinālam atbilstošas faktūras.
Skatīt arī: atveidojums, imitācija, mulāža, reprodukcija, atlējums.

kopsavilkums

Arhitektam vai dizainerim domātas instrukcijas telpas (piem., ekspozīcijas) iekārtojuma un aprīkojuma prasībām, ko sagatavo pasūtītājs

korektīvā konservācija

Procesi, kuru rezultātā priekšmetu bojājumi tiek novērsti ar speciālām atgriezeniskām konservācijas metodēm.

kritiskais punkts

Atbilstība starp drošības riska iespējamību un tā radīto ietekmi (ievainojamība), ko lieto, lai noteiktu prioritātes drošības prasībās

krājuma analīze

Kvantitatīvs un kvalitatīvs muzeja krājuma pētījums, kas ņem vērā krājumam raksturīgo klasifikāciju, telpu un aprīkojuma prasības, attīstības prognozes noteiktam laika periodam, drošības, dokumentācijas un saglabātības rādītājus

krājuma attīstības stratēģija

Krājuma kvalitatīvās un kvantitatīvās attīstības plāns

krājuma esības pārbaude

Organizācijas rīcībā esošā krājuma vienību skaita noteikšana, lai iegūtu tā precīzu sarakstu.

krājuma glabātājs

Darbinieks valsts muzejā, parasti (bet ne vienmēr) saistīts ar muzeja pētniecisko darbu.

krājuma inventāra grāmata/krājuma priekšmetu saraksts

Detalizēts saraksts vai ieraksti par visiem priekšmetiem, kas ietverti muzeja krājumā.

 

krājuma izmantojums

Skaitlis, kas rāda, cik reižu informācijas lietotāji noteiktā laika posmā izmantojuši krājumu.

krājuma izvērtēšana

Pasākumi, darbības vai pētījums, kas vērsti uz to, lai nodrošinātu apmierinošu pakalpojumu līmeni, savukārt krājuma uzturēšanas izdevumi samazinātos.

krājuma komisija

Konkrēta muzeja padomes pilnvarotu personu grupa, kas risina ar krājuma politiku un krājuma attīstības stratēģiju saistītus jautājumus, kā arī izsaka ierosinājumus priekšmetu uzņemšanai vai izslēgšanai no krājuma (šīs funkcijas veic tikai atbilstošie muzeja darbinieki)

krājuma komplektēšana

Ar muzeja misiju un krājuma komplektēšanas politiku saskaņots plānveidīgs un mērķtiecīgs muzejisku priekšmetu apzināšanas, iegādes, klasifikācijas un sistematizēšanas darbs.

krājuma papildināšanas budžets

Naudas summa, kas paredzēta priekšmetu iepirkšanai muzeja krājuma vajadzībām; dažkārt arī ar priekšmetu iegūšanu saistītie izdevumi

krājuma politika

Muzeja darbības pamatdokuments, kas nosaka iecerētā muzeja krājuma apjomu un ierobežojumus, kā arī krājuma komplektēšanas, dokumentācijas, saglabāšanas, drošības un pārvaldes standartus.

krājuma politika

Informācijas un dokumentācijas organizācijas stratēģiskās nostādnes par krājuma attīstībai piešķirto resursu efektīvu izmantošanu.

krājuma politika

Krājuma pārvaldības mērķi, principi un procedūras muzeja pilnvarojumam atbilstoša krājuma veidošanai.

1. piezīme. Krājuma politikā nosaka, kādus priekšmetus muzejs vāks un kādi noteikumi un nosacījumi ir jāievēro priekšmetu iegūšanā un izņemšanā no muzeja krājuma.

 

krājuma pārvaldība

Muzeja prakse un procedūras, kas tiek ievērotas, īstenojot krājuma papildināšanu, dokumentēšanu, apstrādi, piekļuvi, kataloģizēšanu, glabāšanu, drošības garantēšanu, deponēšanu, saglabāšanu un izņemšanu no krājuma.

krājuma pārvaldība

Krājuma politikas plānošana un izpilde.

krājuma pārvaldība

Pasākumi, darbības vai pētījumi, kas nodrošina ar muzeja vai galerijas krājuma saistītu uzskaites, kontroles, aizsardzības, restaurācijas darbu, kā arī krājuma pieejamību.

krājuma uzturēšanas izmaksas

Izmaksas, ko rada krājuma glabāšana noteiktā laika periodā

krājums

Dokumentu kopums, kas ir informācijas un dokumentācijas organizācijas pārziņā.

krājums

Iegūtu priekšmetu kopums, kas atrodas muzeja īpašumā.

 

krājums

Kaut kā daudzums, kas tiek turēts vai uzglabāts lietošanai nepieciešamības gadījumā. Muzejos un galerijās tas ir priekšmetu krājums.

krāsas atstarojuma indekss

Pakāpe, kādā priekšmetu krāsa, kad tos apgaismo ar mākslīgās gaismas ķermeni, sakrīt ar šo pašu priekšmetu krāsu, kad tos apgaismo ar dienas gaismu attiecīgās krāsas temperatūrā. Gaismas avota krāsas atstarojuma indekss ietver divus elementus: krāsas temperatūru, kas nosaka attiecīgo dienasgaismas standartu, un skaitli, kas rāda, cik lielā mērā šim standartam atbilst gaismas avots.

krāsas temperatūra

Gaismas avota radītā siltuma mērījums atbilstoši skalai, ko veido rādījumi, kas iegūti, sildot melnu, gaismu absorbējošu  priekšmetu tā, lai tas mainītu krāsu atkarā no temperatūras. Siltumu izstarojoši gaismas ķermeņi tiek vērtēti pēc šīs skalas, nosakot to aptuveno krāsas temperatūru.

krātuve

Muzeja telpas, kur, ievērojot konkrētus nosacījumus, glabā krājuma priekšmetus, kas nav eksponēti vai nodoti restaurācijai vai konservācijai. 

kultūras mantojums

Kādas grupas vai sabiedrības fizisku priekšmetu un nemateriālu atribūtu mantojums, kas saņemts no iepriekšējām paaudzēm, tiek uzturēts un aizsargāts tagadnē un saglabāts nākamajām paaudzēm. 

 

kultūras tūrisms

Došanās prom no mājām ar mērķi gūt mākslas kultūras mantojuma vai cilvēku dzīves stila un vietu sniegto pārdzīvojumu

kuratoru piemērošanās spēja

Spēja piemērot biznesa menedžmenta principus muzeju un galeriju darbā. Izpratne par kuratoru darba problēmām.

kustības norādes

Informācija, kas informē apmeklētājus par atrašanās vietu, par to, kur, kādi un kādās valodās pieejami pakalpojumi

kvalifikācijas celšanas plāns

Muzeja un atsevišķa darbinieka kopīgi izstrādāts plāns, kas ietver darbinieka izglītības vajadzības, lai nodrošinātu sava darba kvalitāti, un programmu vajadzīgo iemaņu un prasmju iegūšanai

L

labas prakses pētījumi

Izcili sekmīgu darbības piemēru salīdzinoša analīze citos muzejos

laika sadales vienošanās

Partnerība starp muzeju un skolas administrāciju, kas skolai dod ekskluzīvas tiesības apmeklēt muzeju tādā laikā, kad muzejs nav atvērts apmeklētājiem, un muzejs nodrošina gida pakalpojumus vai citas izglītojošas programmas, savukārt muzejs saņem noteiktu samaksu no skolas vai finansējumu no attiecīgās pašpārvaldes iestādes

lejupielāde

Sekmīgs saturvienības pieprasījums, izmantojot muzeja nodrošinātos tiešsaistes pakalpojumus vai citus interneta pakalpojumus.

 

leģenda

Paskaidrojums, kas satur šādas liecības par muzejam nodoto priekšmetu: nosaukums, izcelsme, sastopamība, izgatavošanas laiks, lietošanas veidi, iepriekšējā piederība, vēsturiskā un memoriālā vērtība u.c. Sastāda priekšmeta pieņemšanas brīdī priekšmeta nodevējs vai muzeja darbinieks pēc nodevēja vārdiem. Izmanto muzeja priekšmeta izpētē.

lieks darbaspēks

Darbinieku atlaišana gadījumos, kad attiecīgo cilvēku darbs vairs nav vajadzīgs darba devējam

lietiskie avoti

Muzeja priekšmeti, kuru jēdzieniskais saturs (struktūra, uzdevums) izteikts priekšmetiskā veidā. Muzeja priekšmeti var būt cilvēka radīti priekšmeti (artefakti) un dabas objekti (natūrfakti).

lietotājs

Muzeja pakalpojumu saņēmējs.

1. piezīme. Pakalpojumu saņēmējs var būt persona vai institūcija, tajā skaitā muzejs.

2. piezīme. Muzeja pakalpojumi ir elektroniskie pakalpojumi, fiziskie pakalpojumi un muzeja telpu apmeklējums.

 

literatūras muzejs

Pēc muzeja profila izdalīta muzeju grupa, kuras muzeja krājums dokumentē literatūras vēsturi un sasniegumus mūsdienās. Izdala vēsturiskos literatūras muzejus un monogrāfiskos muzejus, kas veltīti atsevišķu literātu dzīvei un daiļradei, tai skaitā memoriālos muzejus.

lukss

Metriska mērvienība gaismas intensitātes mērīšanai (10,76 luksi = 1 kandela)

luksu līmenis

Redzamās gaismas daudzums, kādam pakļauts muzeja priekšmets; aprēķināts kā luksa stundas gadā, ko veido luksu skaits laika vienībā reizināts ar stundu skaitu, kādu attiecīgais gaismas daudzums apstaro priekšmetu

lēmumu pieņemšana

Darbība vai pasākums, kas vērsts uz izvēli starp vairākām iespējamajām alternatīvām; darbības virziens nākotnē.

lēmumu pieņemšanas shēma

Diagramma, kas ataino lēmumu secību, kur katrs lēmums ietver izvēli starp vairākām alternatīvām un ir atkarīgs no iepriekšējā līmenī izdarītajām izvēlēm.
 

līgumslēdzējs

Fiziska vai juridiska persona, kas apņemas pildīt līguma noteikumus

lūmens

Ar cilvēka acīm uztveramās gaismas stipruma mērvienība. Viens lūmens ir gaismas daudzums, kādu izstaro 1 m2 tādas caurspīdīgas lodes virsmas, kas novietota ap vienas sveces gaismai pielīdzināmu avotu 1 m rādiusā ap gaismas avotu. Vienas sveces gaisma vienlīdzīga 12,57 lūmeniem stiprai gaismai.

M

makets

Telpisks objekta ārskata atveidojums noteiktā mērogā. Maketus veido projektējamo objektu izbūves u.c. vajadzībām.

mantojuma centrs

Īpaši iekārtota vieta, kurā apmeklētājiem tiek piedāvātas tematiskas ekspozīcijas par kultūras vai dabas vēstures tēmām, kas saistītas ar konkrēto vietu vai apvidu. Mantojuma centri, kuriem ir savas kolekcijas, darbojas kā muzeji, taču mārketinga nolūkos tos dēvē par mantojuma centriem.

manuskripts/rokraksts

Dokumenta oriģināls rokrakstā vai mašīnrakstā.

1. piezīme. Iesieti sējumi un citas vienības (fragmenti, rakstu ruļļi, autoru rokraksti, papirusi, tīstokļi u.c.) var tikt uzskaitīti atsevišķi.

 

medicīnas muzejs

skat. medicīnas vēstures muzejs

medicīnas vēstures muzejs

Dabaszinātņu profila muzejs, kura krājums dokumentē medicīnas vēsturi un pašreizējos sasniegumus. Ietver memoriālos muzejus, kas veltīti izcilu mediķu dzīvei un darbībai.

mehānisms cilvēku pārvietošanai ekspozīcijā

Pārvietošanās līdzeklis, kas izved apmeklētājus cauri muzeja ekspozīcijai.

memoriālais muzejs

Kādas personas vai notikuma piemiņai veidots muzejs, kurš atrodas ar šo personu vai notikumu saistītā ēkā vai vietā un kurā, uz dokumentālām liecībām balstoties, saglabāts memoriālais iekārtojums (kāds tas bija personas konkrētā dzīves posmā vai notikuma brīdī). Memoriālā muzeja profilu nosaka notikuma saturs vai memorializētās personas darbības raksturs.

memoriāls

Arhitektūras ansamblis, veidots īpaša notikuma vai personas piemiņai. Parasti saistīts ar piemiņas vietu. Apvieno ēkas, monumentālas skulptūras un glezniecības objektus. Var ietvert muzeja ekspozīciju.

memoriālā eksponēšana

Prezentācijas veids, kurā mākslas darbi un citi muzeja priekšmeti sagrupēti tādā veidā, kādā tie varēja būt novietoti savā oriģinālajā vidē

metamuzeoloģija

Muzeoloģijas teorētiskais skaidrojums.

metamuzeoloģija

Teorija, kuras izziņas objekts ir pati muzeoloģija, kas ir saistīta ar zinātnes un kultūras filozofiju un vēsturi.

mikroforma

Fotogrāfisks dokuments, kura izmantošanai nepieciešams palielinājums.

1. piezīme. Ietver mikrofišas un mikrofilmas.

2. piezīme. Diapozitīvi u. tml. dokumenti uzskaitāmi kā audiovizuālie dokumenti.

 

mikrovide

Norobežota telpa muzeja priekšmetu saglabāšanai, kurā iespējams kontrolēt gaisa relatīvo mitrumu un citus vides faktorus.

mikrovide

Droša, slēgta vide (vitrīna, ietvars u.tml.), kurā nodrošināta klimata kontrole un kas paredzēta artefaktu vai citu priekšmetu glabāšanai vai eksponēšanai, ko parasti lieto ēkās, kur šāds drošības līmenis nav īstenojams visās telpās

misija

Mērķis, īss un iedvesmojošs formulējums muzeja eksistences ilgtermiņa pamatojumam, kas kalpo par pamatu darbības politiku izstrādei

mitrinātājs

Ar elektrību darbināma ierīce relatīvā mitruma palielināšanai pārāk sausās telpās.

mitrināšana

Relatīvā mitruma palielināšana, uzturot stabilu temperatūru.

mitrināšana

Konservācijas metode materiālā objekta absolūtā mitruma palielināšanai izmantojot mitrināšanu.

mitruma samazināšana

Relatīvā mitruma mazināšana.

mitruma savācējs

Ar elektrību darbināma ierīce relatīvā mitruma samazināšanai pārāk mitrās telpās.

mnemozofija

Mantojuma kibernētiskā filozofija (mantojuma kibernētika). T.Šolas neoloģisms (1992)

mobilais muzejs

Muzeja pasākumi, kas vērsti uz jaunas vai netradicionālas auditorijas piesaistīšanu un tiek organizēti muzejā vai ārpus tā

mobilā ierīce

Portatīva elektroniskā ierīce, parasti ar displeja skārienjutības, irbuļa un/vai tastatūras ievadi un interneta pieslēgumu.

 

modelis

Objekta telpisks atveidojums noteiktā mērogā. Atšķirībā no maketa, modeli veidojot, saglabāti oriģinālam piemītošie konstrukcijas principi un faktūra. Var atveidot tā dinamiskās īpatnības. Reizēm tiek veidots griezumā. Īpašs modeļa veids ir shēmas modelis, kas demonstrē objekta uzbūvi vai darbības principus. Muzejā izmanto arī projektējamo objektu modeļus.

modelējoša ierīce

Aprīkojums, kas ļauj apmeklētājiem ar tematiskā kontekstā demonstrētu kustīgu attēlu starpniecību radīt kustības iespaidu

multimediji

Eksponēšanas paņēmiens, kas viena eksponēšanas aprīkojuma ietvaros vienlaicīgi uzrunā vairākas maņas, parasti izmantojot datorus un/vai elektroniskās tehnoloģijas

mulāža

Telpisks priekšmeta atveidojums ģipsī, vaskā, parafīnā dabiskā lielumā, precīzi atveidojot priekšmeta formu, faktūru, krāsu.

muzealitāte

Muzeja priekšmetam piemītoša muzejiskā vērtība jeb kvalitāte, kas saistīta ar īstenības ontoloģisko aspektu un kas paceļas pāri laicīgajām vērtībām, pateicoties savam kultūrnozīmīgumam.

muzealizācija

Cilvēka centieni saglabāt – pretēji lietu iznīcīgajai un mainīgajai dabai – realitātes elementus, kas ietver kultūras vērtības, ko cilvēkam kā kulturālai būtnei nepieciešams saglabāt viņa paša interesēs.

muzeja akreditācija

Minimālo standartu shēma Lielbritānijā, kuru izpildot muzeji var tikt reģistrēti Muzeju un galeriju komisijā.

muzeja darbinieks

Persona, kas strādā muzejā, saņemot par to atalgojumu.

 

muzeja direktors

Muzeja vai galerijas darbinieks, kam ir vara pār visiem citiem darbiniekiem, īstenojot organizācijas vadību.

muzeja draugu kopa

Organizēta cilvēku grupa, kas atbalsta muzeju un tā darbu, galvenokārt, veicot dažāda rakstura pasākumus finanšu līdzekļu piesaistīšanai.

muzeja ekskursija

Kolektīva, mērķtiecīga muzeja apskate apmeklētāju grupas sastāvā. Organizē muzejs izglītojošos nolūkos, lai apmierinātu apmeklētāju zināšanu papildināšanas, emocionālās, estētiskās un citas vajadzības. Plašāk paskaidro muzeja ekspozīcijas vai izstādes saturu. Aptver noteiktu tēmu un maršrutu, notiek ekskursijas vadītāja vadībā.

muzeja ekspozīcija

Zinātniskajai koncepcijai un izvēlētajai tēmai atbilstošs muzeja priekšmetu demonstrējums, pamatojoties uz muzeja profildisciplīnu, mūsdienu muzeoloģijas principiem un māksliniecisko dizainu. Muzeja ekspozīcija ir muzeja pētnieciskā darba rezultāts un specifiska muzeja priekšmetu publiskošanas forma, kas ir muzeja izglītojošā darba pamats. Viens no ekspozīciju veidiem ir izstāde. Ekspozīcijas izveidei muzejs izmanto dažādas pieejas (piemēram, ansambļa, sistemātiskā, tematiskā u.c.).

muzeja krājuma klasifikācija

Muzeja krājuma dalījums, vadoties pēc priekšmetu vērtības/nozīmes un izmantojuma muzeja darbā. Krājuma galvenās sastāvdaļas ir: pamatkrājums, palīgkrājums, apmaiņas krājums un neapstrādātais krājums.

muzeja lekcija

Muzeja izglītojošā darba mērķiem atbilstoša muzeja organizēta lekcija, kurā tiek izmantoti muzeja krājuma priekšmeti. Var notikt muzejā vai ārpus tā.

muzeja menedžeris

Muzeja speciālists, kurš īsteno kādas resursu grupas - darbinieku, kolekciju, finanšu, ēku vai iekārtu - pārvaldi.

muzeja organizatoriskā struktūra

Muzeja iekšējās organizācijas forma, ko nosaka muzeja sociālās funkcijas, profils un darbības pamatvirzieni. Ietver šādas savstarpēji saistītas vienības: direkcija un administratīvi saimnieciskā nodaļa, krājuma un ekspozīciju nodaļas, zinātniskās propagandas nodaļa, zinātniski metodiskā nodaļa, laboratorijas, lektorijs u.c. Muzejam var būt filiāles.

muzeja plānošana

Pētījums un prakse, kas veicina materiālās kultūras saglabāšanu un interpretāciju, organizējot visus tos komponentus, kas veido muzeju par jaunizveidotu vai atjaunotu veselumu, kas spēj īstenot sev atbilstošās funkcijas ar optimālu efektivitāti

muzeja priekšmeta aprakstīšana

Muzeja priekšmeta izpētes rezultātu fiksēšana uzskaites dokumentācijā, uzziņu kartotēkās un katalogos.

muzeja priekšmeta informatīvums

Muzeja priekšmeta specifiska īpašība saturēt un ar ārējām pazīmēm - apjomu, siluetu, krāsu, faktūru u.c. - nodot informāciju un sniegt tēlojošu, rakstisku, audiovizuālu noteikta satura attēlojumu.

muzeja priekšmeta izpēte

Pētniecības un krājuma darba virziens. Ietver muzeja priekšmetu identificēšanu, klasificēšanu, sistematizēšanu un interpretēšanu.
Muzeja krājuma komplektēšanas, uzskaites, glabāšanas un izmantošanas pamats.

muzeja priekšmeta monogrāfiskā izpēte

Muzeja priekšmeta vispusīga izpēte. Izmanto kataloga izveidei, publikācijas gatavošanai u.c. Īsteno saskaņā ar muzeja pētnieciskā darba plānu.

muzeja priekšmets

Vēstures, kultūras vai dabas piemineklis – patiess sabiedrības dzīves un dabas faktu, parādību, notikumu, procesu liecinieks (pirmavots), kas iekļauts muzeja krājumā. Priekšmeta muzejisko nozīmi nosaka tās informācijas sociālā nozīmība, kuru tas nes, resp., tā zinātniskā, kultūrvēsturiskā (t.sk., relikvijas, memoriālā vērt.), mākslinieciskā un estētiskā vērtība.

muzeja priekšmetu klasifikācija

Visu krājumā esošo priekšmetu dalījums grupās, vadoties pēc to līdzības un atšķirībām. Vispārīgajā klasifikācijā priekšmeti dalās pēc avotu tipiem: lietiskie, tēlojošie un rakstiskie priekšmeti. Pēc tam seko dalījums pēc pārējām pazīmēm (materiāla, izcelsmes vietas, izcelsmes laika, satura vai lietojuma, autora utt.).

muzeja priekšmetu konservācija

Muzeja priekšmetu saglabāšana, nodrošinot atbilstošus glabāšanas apstākļus, kas kavē priekšmetu dabiskos novecošanās procesus, kā arī aktīvi pārtraucot bojāšanās procesus un stabilizējot priekšmetu stāvokli (nostiprinot priekšmetus).

muzeja produkts

Kvantitatīvu un kvalitatīvu faktoru kopums, kas veido muzeja individualitāti un identitāti un iespaido patērētājus.

muzeja projekta grupa

Muzeja personāla darba grupa muzeja renovācijas vai izveides projektā, kuras uzdevums ir nodrošināt, ka muzeja prasības ir skaidri formulētas darba uzdevumā un ka šīs prasības tiek ievērotas no arhitektu, inženieru un citu apakšlīgumu slēdzēju puses

muzeja sekretārs

Lielbritānijā – administrācijas un finanšu vadītājs nacionālajā muzejā (līdzīgi kā kompānijas sekretārs komerciestādēs)

muzeja tīmekļvietne

Unikāls interneta domēns, kas sastāv no tīmekļa lapu kopuma (krājuma), ko publicējis muzejs, lai nodrošinātu piekļuvi muzeja pakalpojumiem un resursiem.

1. piezīme. Tīmekļvietnes lapas parasti ir savienotas ar hiperteksta saitēm.

2. piezīme. Neietver dokumentus, kas definējami kā "digitalizēts krājums" un "bezmaksas interneta resurss" un uz kuriem muzeja tīmekļvietnē ir sniegtas saites.

 

muzeja vadītājs

Muzeja direktors vai vadītājs, kas atbild par muzeja darbu kopumā un atskaitās par to savai pārvaldes institūcijai.

muzejiskais veselums

Pirms muzeja apmeklējuma, apmeklējuma laikā un pēc apmeklējuma notikušu pieredzes elementu kopums, kas ir tādā pakāpē savstarpēji saistīti un viens otru ietekmējoši, ka veido augstākas pakāpes funkcionālu vienību, kas ir vairāk nekā tikai tās sastāvdaļu summa. Muzejisko veselumu veido muzeja ekspozīcija; kafejnīca; suvenīru veikals; stāvlaukums; faktori, kas ietekmēja lēmumu apmeklēt muzeju; cilvēki, kas satikti apmeklējuma laikā; sarunas par apmeklējumu pēc tā beigām – viss kopā veido apmeklētāja priekšstatu par muzeju, viņa/viņas muzejisko pieredzi.

muzejrezervāts

Muzejs, kura pamatā ir vēstures un kultūras piemineklis vai pieminekļu komplekss, ansamblis un kuru tā īpašās vēsturiskās, zinātniskās, mākslinieciskās vērtības dēļ valsts ir pasludinājusi par vēstures un kultūras rezervātu. Muzeja darbības un organizatoriskās struktūras specifiku nosaka tā teritorijā esošie pieminekļi, vēsturiski izveidojusies teritorija, muzeja krājums un ekspozīcijas. Muzejrezervāta profilu nosaka pieminekļu raksturs. Var būt vēstures, vēstures un arhitektūras, vēstures, arhitektūras un dabas, vēstures un arheoloģijas, vēstures un etnogrāfijas, literatūras u.c. profila muzejrezervāti.

muzejs

Muzejs ir pastāvīga, publiski pieejama bezpeļņas institūcija, kas kalpo sabiedrībai un tās attīstībai un kas iegūst, saglabā, pēta, popularizē un eksponē materiālo un nemateriālo cilvēces un vides mantojumu, lai sekmētu sabiedrības izglītību un pētniecību un sniegtu emocionālu baudījumu.

1. piezīme. Ietver dabas, arheoloģiskos un etnogrāfiskos pieminekļus un vietas, kā arī muzejiska rakstura vēstures pieminekļus un vietas, ja tām ir muzejam raksturīgs krājums.

2. piezīme. Ietver zooloģiskos dārzus, akvārijus, dendrārijus un botāniskos dārzus, taču ziņas par tiem jāsniedz atsevišķi.

3. piezīme. Neietver augstskolu kolekcijas, kas kalpo vienīgi mācību un studiju vajadzībām.

4. piezīme. Ietver saglabāšanas institūcijas, kā arī bibliotēku un arhīvu izstāžu galerijas, ja tās atbilst muzeja definīcijai.

5. piezīme. Lai atbilstu definīcijai, institūcijai nav jābūt nosauktai par muzeju, bet tai ir jāpilda muzeja loma un funkcijas.

 

muzejs

Kultūrvēsturiskas vai zinātniskas nozīmes artefaktu vai dabas objektu organizēts krājums, kas paredzēts pastāvīgai glabāšanaiun eksponēšanai.

muzejs

Vēsturiski radīta cilvēka īpašās kvalitatīvās attieksmes pret īstenību materializēšanas forma, kas dažādos vēsturiskos un sabiedriskos apstākļos ir pakļauta pārmaiņām tādā pat mērā, kā šīs kvalitatīvās attieksmes konkrētais saturs.

muzeju apvienība

Centralizēta muzeju sistēma, kas izveidota administratīvi teritoriālas vienības ietvaros. Apvienotie muzeji darbojas vadošā muzeja metodiskajā vadībā. Muzeju apvienība ir viena no muzeju tīkla un darbības vadības formām. Apvienošanās mērķis – muzeju darbības efektivitātes palielināšana, muzeju krājumu racionālāka izmantošana, muzeju darbības profesionalitātes nodrošināšana. Bez teritoriālām apvienībām, kurās var apvienoties dažādu profilu muzeji, var veidot arī apvienības viena profila ietvaros (piem., literatūras muzeji).

muzeju klasifikācija

Muzeju dalījums grupās pēc vienas noteiktas pazīmes, piem., pēc muzeja profila (vēstures, mākslas, dabas utt.), finansētāja /īpašnieka (valsts, pašvaldības, privātie utt.), teritorijas, ko tie apkalpo (nacionālie, rajonu, pagastu utt.).

muzeju komplekss

Muzeja ēka, kurā atrodas divi vai vairāki muzeji.

muzeju tīkls

Vēsturiski veidojies muzeju kopums noteiktā teritorijā.

muzeogrāfija

Muzejos glabāto dokumentu identificēšanas un aprakstīšanas metodes.

muzeoloģija

Muzeju organizēšanas teorija, darbība un tehnoloģija saskaņā ar muzeju likumdošanu.

muzeoloģijas izziņas objekts

Faktori un kritēriji, kas nosaka, vai priekšmetam piemīt, vai nepiemīt muzejiskā vērtība.

mākslas muzejs

Muzejs, kura krājums ietver mākslas darbus un dokumentē tēlojošās un dekoratīvi lietišķās mākslas attīstības vēsturi. Ir plaša profila mākslas muzeji (glezniecība, grafika, skulptūra, dekoratīvi lietišķā māksla), vienam mākslas veidam veltīti muzeji (piem., lietišķās mākslas), ievērojamiem māksliniekiem veltīti muzeji, t.sk., memoriālie muzeji.

mākslas muzejs

Muzejs, kas saistīts ar vizuālās mākslas darbiem.

1. piezīme. Ietver tēlniecības muzejus, gleznu galerijas, foto un kino muzejus un arhitektūras muzejus.

2. piezīme. Neietver komerciālās mākslas galerijas.

 

mākslas muzejs

Muzejs, kurā ir mākslas darbu oriģināli un reprodukcijas.

mākslas priekšmets

Priekšmets, kas ir radīts ar māksliniecisku mērķi vai kas tiek novērtēts kā priekšmets ar māksliniecisku vērtību.

 

mārketinga mikslis

Faktoru - produkts, cena, vieta un reklāma - līdzsvars, ko muzejs var kontrolēt, lai ietekmētu cilvēku attieksmi pret muzeju.

mārketinga stratēģija

Plāns, kas nosauc veidus, kādos muzejs vairot savu komunikāciju ar mērķauditoriju un pakalpojumus, palielinot apmeklējumu un apmeklētāju tēriņus muzejā, tādējādi veidojot ciešāku saziņu ar auditoriju, veicinot atkārtotu apmeklējumu, palielinot biedru skaitu un sponsorējumu apjomu

mārketings

Metodes, ar kurām tiek sekmēta muzeja attīstība un reklāma, lai muzeji darbotos atbilstoši noteiktām tirgus prasībām.

mārketings

Muzeja pakalpojumu virzīšana tirgū pie apmeklētājiem ar mērķi veicināt un palielināt apmeklētību, palielināt apmeklējuma ilgumu, veicināt apmeklētāja vajadzību apmierināšanu, atkārtotu apmeklējumu un papildus pakalpojumu pirkšanu, turklāt šīs darbības tiek īstenotas nevis ar reklāmas, bet klientu apkalpes un muzeja mērķiem atbilstošu pasākumu starpniecību un veicina apmeklētāju atgriešanos muzejā

mārketings

Organizācijas darbības, kas vērstas uz tirgus ieguvi un noturēšanu organizācijas produktiem, kā arī nodrošina, ka organizācijas produkti sasniedz attiecīgos tirgus.

mēdiju plānošana

Darbības vai pasākumi, vai mēdiju izvēle noteiktas reklāmas izplatīšanai

mērķa deklarācija

Īss muzeja funkciju apraksts saistībā ar pilnvarojumā formulētajiem uzdevumiem

mērķa diena

Diena, kad muzeju apmeklē iecerētais (bet ne pārlieku liels) cilvēku skaits, kādam ir domātas attiecīgās telpas un aprīkojums

mērķa gads

Gads dažādu kvantitatīvu un kvalitatīvu rādītāju griezumā, kādu paredz nodrošināt ilgtermiņa plāns, piem., krājuma attīstības stratēģija, pēc ilgāka laika posma – parasti aptuveni pēc divdesmit gadiem

mērķa vērtība

Stāvoklis, kāds jāsasniedz un jānodrošina ar vides kontroles aprīkojuma palīdzību (piem., ar mitrinātājiem vai sausinātājiem)

mērķauditorija

Muzejam raksturīgās esošo un potenciālo lietotāju grupas, kas izmanto muzeja pakalpojumus vai ir galvenie muzeja krājuma lietotāji.

1. piezīme. Šādas mērķauditorijas var būt, piemēram, bērni, skolas, pētnieki vai pedagogi.

 

mērķauditorija

Informācijas un dokumentācijas organizācijas piedāvāto informācijas pakalpojumu esošie vai potenciālie informācijas lietotāji.

mērķis

Darbības vēlamais rezultāts

mērķis

Mērķis, kas organizācijai jāsasniedz

mērķis

Cilvēka vai organizācijas darbības vēlamais rezultāts. Plāna galarezultāts. Stāvoklis, ko cilvēks apzināti vai neapzināti tiecas sasniegt.

mērķu izvēle

Darbība, kuras rezultātā tiek noteikts, kas tieši cilvēkam vai organizācijai jāsasniedz noteiktā nākotnes laika periodā.

mērķziedojums

Naudas summa, kas piešķirta muzejam vai galerijai noteiktam mērķim – priekšmetu iepirkšanai attiecīgā muzeja vai galerijas krājumam.

mūsdienu (laikmetīgā) komplektēšana

Mūsdienu mākslas darbu vai citu priekšmetu uzņemšana krājumā, prognozējot šo priekšmetu kultūras mantojuma nozīmi nākamajām paaudzēm

mūzikas muzeji

Pēc muzeju profila izdalīta muzeju grupa, kurā muzeju krājumi dokumentē muzikālās mākslas attīstību. Ir mūzikas vēstures, mūzikas instrumentu, izciliem komponistiem un mūziķiem veltīti, t.sk. memoriālie, muzeji.

N

nacionālais muzejs

Lielbritānijā – muzejs, ko atzinusi Muzeju un galeriju komisija un kas saņem finansējumu tieši no valdības.

nacionālais muzejs

Muzejs, kas atbildīgs par valstij nozīmīgu muzeja dokumentu komplektēšanu un saglabāšanu.

nodilums

Mehānisko spēku izraisīts bojājums, ko rada rīkošanās ar dokumentu un tā izmantošana.

nodošana ekspluatācijā

Pabeigtas būves vai ekspozīcijas nodošana pasūtītājam, ko īsteno līguma izpildītājs, arhitekts vai ekspozīcijas veidotājs

nodošanas akts

Primārais juridiskais dokuments, kas apliecina muzeja priekšmeta nodošanu pastāvīgā vai pagaidu lietošanā. Aktu sastāda un noformē atbilstoši muzeju krājuma uzskaites un glabāšanas instrukcijai. Iegūst juridisku spēku, kad to ar savu parakstu un muzeja zīmogu ir apstiprinājis tā muzeja direktors, kurš izsniedzis šo dokumentu.

noguldījumu fonds

Dāvinājumi vai novēlējumi, kas tiek investēti un iegūtie procenti tiek tērēti vai nu organizācijas vadības nodrošināšanai, vai īpašiem nolūkiem, piem., krājuma priekšmetu iepirkšanai, ekspozīciju ierīkošanai vai lekciju ciklu īstenošanai

noguruma sairums

Materiāla sairums, kas laika gaitā radies pastāvīgas spriedzes ietekmē.

nomenklatūra

Strukturēts un kontrolēts terminu saraksts, kas organizēts pēc klasifikācija principiem un kalpo par paraugu krājuma indeksēšanai un kataloģizācijai

noteicējs

Palīglīdzeklis muzeja priekšmetu identificēšanai. Noteicējs atklāj, apraksta un sistematizē pazīmes, kas raksturīgas radniecīgiem priekšmetiem no vienāda materiāla, ar vienādu nozīmi, vienādu pielietojumu utt. Ir ieroču, keramikas, numismātikas, kā arī marku, darbnīcas zīmju, ūdenszīmju u.c. noteicēji.

novada muzejs

Kompleksais muzejs, kura darbība aptver novadu vai tam pielīdzinātu administratīvo teritoriju un kas atbildīgs par novadam nozīmīgu muzeja dokumentu iegūšanu un saglabāšanu.

novadpētniecības muzejs

Kompleksa profila muzejs, kura krājums dokumentē konkrēta administratīvi teritoriālā reģiona dabu un vēsturi. Novadpētniecības muzejos bez dabas un vēstures nodaļām var būt arī mākslas, literatūras vai citas nodaļas. Novadpētniecības muzeji var aptvert dažādus teritoriālā dalījuma līmeņus.

novērtējums

Muzeja piedāvājuma kvalitatīvs un kvantitatīvs novērtējums attiecībā pret izvirzītajiem mērķiem

O

operators

Persona, kas izpilda darbus mehāniski, bez atbildības par to mērķiem un uzdevumiem.

organizācijas struktūrshēma

Shēma, kas vienā vai vairākos aspektos rāda attiecības starp amatiem organizācijas iekšienē, parasti – atbildību sadalījumu starp tiem.

oriģināls

Sākotnējais priekšmeta eksemplārs.

P

palīgkrājums

Tie mākslas darbi un muzeja priekšmeti, kas ir dublikāti vai otrie eksemplāri un paredzēti izglītojošām programmām kā taktilie eksponāti; priekšmeti, kuru piederība eksponēšanas vai izpētes krājumam vēl nav izlemta; priekšmeti, kuru izslēgšana no krājuma vēl nav izlemta

pamatdarbības izdevumi/kārtējie izdevumi

Ar muzeja darbību saistītie finansiālie izdevumi.

1. piezīme. Naudas līdzekļi, kas izlietoti personālam un regulāri izmantojamiem un papildināmiem resursiem. Ietver izdevumus darbinieku atalgojumam, telpu īrei, krājuma priekšmetu iegādei, datortīkliem (ekspluatācijai un uzturēšanai), telekomunikācijām, ēku uzturēšanai, pakalpojumiem (elektrība, ūdens, kanalizācija, apkure u.c.), mēbeļu un aprīkojuma remontam vai aizstāšanai, pasākumiem, programmām, ekspozīcijām u.c. Izdevumus var dēvēt par “regulāriem” vai “pēc nepieciešamības”. Vajadzības gadījumā ietver arī vietējos un nacionālos tirdzniecības nodokļus (piemēram, pievienotās vērtības nodokli (PVN)).

 

pamatkrājums

Krājuma daļa, kurā apkopoti muzeja profilam un muzeja misijai atbilstoši muzeja priekšmeti. Tiek veidots saskaņā ar krājuma komplektēšanas politiku.

paplašinājums

Programmas, ko muzeji piedāvā ārpus muzeja telpām

parauga ziedojums

Ziedojums vai dāvinājums, ko drīkst minēt par piemēru (anonīmi vai nē – atkarā no ziedotāja vēlmēm), kad tiek uzrunāti citi potenciāli ziedotāji

paraugs

Organisms, augs, iezis u.c. vai tā daļa, kas ievākta un saglabāta kā attiecīgās klases, sugas u.c. piemērs.

 

pastāvīgā ekspozīcija/ilgtermiņa izstāde

Ekspozīcija, kurā ilgstoši eksponēti priekšmeti, kas atrodas muzeja ilgtermiņa pārvaldībā.

 

pasākums

Iepriekš sagatavota aktivitāte, kas saistīta ar muzeja misiju.

1. piezīme. Pasākumam parasti ir kultūras, izglītības, sociāli politisks vai akadēmisks raksturs un tas tiek īstenots kā lekcija, filmas demonstrējums, teātra izrāde, apaļā galda diskusija u. c.

2. piezīme. Pasākums var norisināties muzeja telpās vai ārpus tām.

3. piezīme. Pasākumi muzeja telpās, kurus organizē institūcija, kas nav saistīta ar muzeju, un kuros muzejs nepiedalās, jāuzskaita atsevišķi.

4. piezīme. Neietver ekskursijas gida pavadībā, programmas, izstādes un virtuālos pasākumus.

 

patērētājs

Fiziska vai juridiska persona, kas patērē noteiktas preces, t.i., pērk tās, bet neizmanto citu preču ražošanai vai tirdzniecībai peļņas nolūkos.

pavadoņi

Cilvēki, kas muzejā, veicot darba pienākumus vai brīvprātīgi, pieskata un rūpējas par bērniem vai pieaugušajiem.

pašrakstošais termohigrogrāfs

Mērinstruments nepārtrauktai temperatūras un mitruma līmeņa fiksēšanai noteiktā laika periodā.

Pepera spoks

Prezentācijas metode, kurā ar spoguļu palīdzību tiek nomainīti attēli.

perimetra trauksmes signāls

Kustību detektors, kam vajadzētu būt uzstādītam pie visām ieejām un logiem, ieskaitot jumta logus vai citas pieejas jumtam; ieteicams nodrošināt tiešo telefona līnijas savienojumu starp detektoru un policijas iecirkni vai apsardzes kompāniju

perms

Caurlaidības mērvienība, ko raksturo 1 g ūdens izsūkšanās caur 1 kvadrātpēdu virsmas 1 stundas laikā ar nosacījumu, ka tvaika spiediens vienā pusē virsmai ir par 1 dzīvsudraba stabiņa collu augstāks nekā otrā virsmas pusē

personāla apmācība/personāla kvalifikācijas celšana

Formāla, plānota apmācība, kas var notikt gan muzejā, gan ārpus tā un ko var sniegt gan muzeja darbinieki, gan citi eksperti.

1. piezīme. Neietver ikdienēju apmācību, piemēram, situatīvu apmācību.

2. piezīme. Ietver mācības tiešsaistē.

 

personāla komplektēšana

Personālam izvirzāmo prasību saraksts, kas ļauj nodrošināt vēlamo publisko programmu līmeni, izmantojot noteiktus krājuma resursus

personāla politika

Uzdevumi un saistības, ko savu iespēju robežās uzņemas muzejs attiecībā uz darbinieku darba apstākļiem

peļņa

Noteikta pasākuma vai laika perioda peļņa – ieņēmumu pārpalikums pēc saistīto izdevumu samaksāšanas.

pieaudzēšana

Materiāla objekta trūkstošo daļu fiziska aizvietošana ar piemērotu materiālu.

pieejamība

Pakāpe, kādā informācijas un dokumentācijas organizācija faktiski piedāvā materiālus, aprīkojumu vai informācijas pakalpojumus informācijas lietotājam vajadzīgajā laikā.

pielīdzinātā krāsas temperatūra

Siltumu neradošiem gaismas avotiem iespējams noteikt tikai aptuvenu krāsas temperatūru. To nosaka pēc skalas, atrodot tāda melna priekšmeta temperatūru, kura krāsainība visvairāk atbilst attiecīgajam gaismas avotam.

pieminekļa muzejiskošana

Vēstures, kultūras un dabas pieminekļu sagatavošana demonstrēšanai ar muzejiskiem līdzekļiem. Aptver pasākumu kompleksu: pieminekļu konservāciju un restaurāciju; vēsturisko mākslas vai sadzīves interjeru, piemiņas vietu un apkārtējās teritorijas atjaunošanu vai saglabāšanu uz dokumentāliem pamatiem; pieminekļu interpretāciju ar ekspozīcijām, izstādēm, anotācijām, memoriālajām plāksnēm u.c.; pieminekļu apskatei piemērotu apstākļu organizēšanu.

piemiņas muzejs

skat. memoriālais muzejs

pieprasījuma pamatojums

Dokuments, kurā izskaidrota nepieciešamība finansējuma piesaistei noteiktam projektam

pievienošana/papildināšana

Priekšmeta oficiāla pievienošana muzeja krājumam.

1. piezīme. Kad priekšmets ir pievienots krājumam, tā statuss pārsniedz to, ka tas ir tikai organizācijas īpašums, un no tā var atbrīvoties vienīgi saskaņā ar muzeja pārvaldes institūcijas, piemēram, pilnvaroto padomes vai direkcijas, lēmumu.

 

pieņemšanas akts

Primārais juridiskais dokuments, kas apliecina muzejiska priekšmeta pieņemšanu muzeja krājumā. Aktu sastāda un noformē atbilstoši MK Noteikumiem par muzeju krājumu. Iegūst juridisku spēku, kad to ar savu parakstu un muzeja zīmogu ir apstiprinājis tā muzeja direktors, kurš izdevis šo dokumentu

pilna ieejas maksa

Сena, ko maksā pieaugušais apmeklētājs, kas nav tiesīgs saņemt atlaidesю

1. piezīme. Atlaides var pienākties, piemēram, senioriem, studentiem, vietējiem iedzīvotājiem.

 

pilnvarojums

Pienākums rīkoties ar pārziņā nodoto īpašumu noteiktu personu labā, kas ir tiesīgi uzdot minēto pienākumu. Persona, kas veic šo pienākumu, tiek saukta par pilnvaroto personu, un persona, kas no tā gūst labumu, par labuma saņēmēju.

pilnvarojums

Materiālās kultūras diapazons, par kādu muzejs uzņemas atbildību un kas var tikt izteikts akadēmiskas disciplīnas, ģeogrāfiskā un hronoloģiskā aptvēruma vai specializācijas terminos, kā arī var tikt aprakstīts salīdzinājumā ar citām institūcijām

pilnvarotais

Persona, kam uzticēts pārvaldīt īpašumus citu personu labā.

pilsētas muzejs

Kompleksais muzejs, kas kalpo vietējai sabiedrībai un atbild par tai nozīmīgu muzeja dokumentu iegūšanu un saglabāšanu.

pirmuzskaites/primārās uzskaites grāmata

Pamatkrājuma uzskaites grāmata, kurā fiksē muzeja priekšmetu izpētes rezultātus. Ierakstus veic pēc materiāla veida (arheoloģija, numismātika, koka, metāla, keramikas priekšmeti, botāniskais, ģeoloģiskais materiāls u.c.) atbilstoši muzeja krājuma uzskaites instrukcijai.

plānotie ziedojumi

Ziedojumi un mantojumi, kas plānoti ar mērķi apmierināt ziedotāja, viņa vai viņas īpašuma un muzeja vajadzības

plānošanas grupa

Praktizējošu profesionāļu grupa, kas plāno telpu, materiālu un aprīkojuma izvietojumu muzeja ēkā vai ekspozīcijā, izmantojot saskaņotas instrukcijas vai programmu

plāns

Paredzētā pasākumu kārtība, kas ir izveidota, lai nonāktu pie vēlamā rezultāta.

polise

Dokuments, kurā minēti apdrošināšanas līguma noteikumi

politika

Principi un mērķi, kas nosaka lēmumu pieņemšanu noteiktos jautājumos un izsaka plašāka mēroga nolūkus vai attieksmi.

Vispārējs darbības plāna kopsavilkums.

politika

Muzeja saistību deklarācija, kas ietver  muzeja misiju, mērķus un uzdevumus atsevišķu muzeja funkciju ietvaros (piem., komplektēšanas politika, restaurācijas politika, drošības politika, ekspozīciju politika, izpētes politika, interpretācijas politika u.c.) un kvalitātes līmeni, kādu iecerēts sasniegt

politikas izstrāde

Pasākumi vai darbības, kas vērsti uz politikas izveidi nākotnes laika periodam

preventīvā konservācija

Lietišķā zinātne par tādas vides nodrošināšanu, kas līdz minimumam samazina mākslas darbu un priekšmetu bojāšanos

preventīvā saglabāšana

Krājuma glabāšanas, eksponēšanas, izmantošanas un uzturēšanas pasākumi, lai nodrošinātu krājuma priekšmetu stāvokļa nepasliktināšanos - lai netiktu radīti bojājumi un nerastos nepieciešamība pēc konservācijas.

prezentācija

Atgriezeniska informācija, ko sociālā apziņa gūst no realitātes, kam piedēvēta muzealitāte, un šīs informācijas nozīme.

prečzīme

Preču zīme, kas apzīmē priekšmeta izgatavošanas vietu, firmas piederību. Atšķirībā no darbnīcas zīmes, parasti tiek uzlikta (uzrakstīta, iespiesta utt.) pēc priekšmeta izgatavošanas. Atvieglo muzeja priekšmeta identificēšanu.

priekšizpēte

Plānotas vai jau esošas institūcijas dzīvotspējas vai tālākas attīstības novērtējums, ieskaitot finansiālo dzīvotspēju, tirgus izredzes, finansējuma avotus, apmeklējuma un ieņēmumu plānus, esošo telpu strukturālo piemērotību, citu telpu piemērotību un citus faktorus; parasti šo novērtējumu veic no projekta neatkarīgs eksperts, izklāstot nosacījumus, ar kādiem plānotais projekts var būt dzīvotspējīgs; pieņēmumi parasti izteikti nevis pozitīva vai neitrālu budžeta formā, bet norādot nepieciešamo subsīdiju, noguldījumu vai citu ieņēmumu resursu apjomu.

priekšmets

Vienība, kas ir daļa no muzeja krājuma.

1. piezīme. Dabas zinātņu kolekciju priekšmetiem parasti lieto terminu “paraugs”.

2. piezīme. Ietver dokumentus.

 

priekšmets

Muzejos un galerijās – krājuma priekšmeti

priekšmetu teātris

Eksponēšanas paņēmiens, kur mākslas darbi, priekšmeti un pārējais aprīkojums īpaši veidota scenārija ietvaros tiek interpretēti ar īpaša apgaismojuma, aizkadra teksta, projicētu attēlu palīdzību

privāti pārvaldīts muzejs

Muzejs, kuru pārvalda privāta organizācija (piemēram, bezpeļņas organizācija, kas reģistrēta saskaņā ar privāttiesību regulējumu), ģimene vai atsevišķas personas.

1. piezīme. Neietver fondus vai apvienības, kas reģistrētas saskaņā ar privāttiesību regulējumu, bet kuras pārvalda valsts.

 

privātmuzejs

Muzejs, kas pieder personai vai institūcijai.

procedūras

Sistemātiski līdzekļi, kas nodrošina muzeja funkciju īstenošanu tādā veidā, lai tiktu sasniegti muzeja mērķi

procedūru rokasgrāmata

Dokuments, kas nosaka un informē par muzeja funkciju vadīšanas procedūrām un attiecīgajiem uzdevumiem ar nolūku sasniegt muzeja politikās noteikto kvalitātes līmeni

produkcija

Produktu vai pasākumu daudzums, ko saražo cilvēks, mašīna, rūpnīca vai kāda cita vienība laika periodā.

produkta menedžeris

Organizācijas darbinieks, kas atbild par viena vai vairāku (bet ne visu) produktu izstrādi un virzīšanu tirgū.

produktivitāte

Vienas ieguldījuma vienības radītais  produkcijas daudzums. Piemēram, vienas cilvēkstundas laikā radītā produkcija vai noteiktas naudas summas ieguldījuma rezultātā radītais iznākums.

produkts

Ražošanas rezultāts; iznākums. Atsevišķs priekšmets vai vienādu priekšmetu kopums, ko uzņēmums piedāvā pārdošanai. Paplašinātā nozīmē arī pakalpojums, ko uzņēmums piedāvā saviem patērētājiem (muzejos un galerijās).

produktu plānošana

Pasākumi vai darbības, kas vērsti uz jaunu produktu izvēli jau esošas produktu kopas ietvaros. Uzsvars tiek likts uz spēju noteikt, kuri produkti nesīs organizācijai peļņu. Muzejos un galerijās uzsvars tiek likts uz spēju pēc iespējas veiksmīgāk izmantot muzeju un galeriju krājumu apmeklētāja / lietotāja vajadzībām.

profilakse

Pretpasākumi, kas noteikti muzeja drošības politikā, lai mazinātu draudu iespējamību

programma

Plāns – īpaši, ja izteikts vispārīgā formā. Grafiks. Organizācijai nozīmīgu pasākumu kategorija ar kopīgu mērķi. Pasākumu grupa ar kopīgu mērķi, kas notiek organizācijas ietvaros, bet nav cieši saistīta ar organizācijas galvenajām darbībām vai arī ir domāta noteiktam laika periodam.

programma

Iepriekš sagatavota, pastāvīga un atkārtoti pieejama aktivitāte, kas saistīta ar muzeja misiju.

1. piezīme. Programmai parasti ir kultūras, izglītības, sociāli politisks vai akadēmisks raksturs un tā tiek īstenota kā seminārs, mācību ekskursija, mācību stunda skolu klasēm u.c.

2. piezīme. Programmas var norisināties muzeja telpās vai ārpus tām.

3. piezīme. Muzeja telpās notiekošas programmas, kuras organizē institūcija, kas nav saistīta ar muzeju, un, kurās muzejs nepiedalās, uzskaita atsevišķi.

4. piezīme. Neietver pasākumus, ekskursijas gida pavadībā, izstādes un virtuālos pasākumus, un tos uzskaita atsevišķi.

5. piezīme. Ietver virtuālās programmas, taču tās uzskaita atsevišķi.

 

programmas budžets

Plānotās pasākuma izmaksas, kas atspoguļo izpildījuma un kvalitātes kritērijus, kādi noteikti šim pasākumam

programmu plāns

Stratēģija visu muzeja plānoto vai jau uzsākto apmeklētāju un citu lietotāju vajadzību nodrošināšanai veltīto pasākumu vadībai, kas aptver visas darba formas no ekspozīcijām, krājuma interpretācijas līdz izglītojošajam darbam, publikācijām, ārpusmuzeja pakalpojumiem un tādām ērtībām kā tualetes, veikali un sabiedriskā ēdināšana, saistībā ar muzeja mērķauditorijām

projekta grupa

Sadarbība cilvēku starpā, parasti ar dažādu struktūrvienību pārstāvniecību, lai sasniegtu kopīgu mērķi, piem., izveidotu izstādi

projekta vadītājs

Fiziska vai juridiska persona, parasti neatkarīga no muzeja personāla, kuras uzdevums ir nodrošināt vienotu koordināciju visām noteikta projekta īstenošanā iesaistītām personām ar nolūku nodrošināt, ka tiek sasniegti projekta mērķi un projekts tiek pabeigts laikā, budžeta ietvaros, plānotajā kvalitātē un ar minimāliem citu muzeja darbības funkciju traucējumiem

projekta vadītājs

Vadītājs, kas ir atbildīgs par atsevišķa projekta sekmīgu īstenošanu.

projekts

Vienreizējs process, kas sastāv no koordinētu un kontrolētu darbību kopuma ar sākuma un beigu datējumu un kas uzsākts, lai sasniegtu mērķi, kurš atbilst noteiktām prasībām, tajā skaitā laika, izmaksu un resursu ierobežojumam.

1. piezīme. Atsevišķs projekts var veidot daļu no lielāka projekta.

 

projekts

Priekšlikums vai plāns. Izpētes pasākums. Pasākums (parasti saistītu pasākumu kopums), ko īsteno saskaņā ar pieņemtu plānu, lai noteiktā laika periodā sasniegtu noteiktu mērķi, un kas beigsies, kad attiecīgais mērķis būs sasniegts.

publiska finansējuma piesaistes kampaņa

Līdzekļu piesaistīšanas kampaņa, kam nodrošināta plaša publicitāte un kas parasti paredzēta salīdzinoši mazu summu piesaistīšanai no liela ziedotāju skaita, bet kas demonstrē sabiedrības atbalstu muzejam vai projektam un veicina lielāku summu piesaistīšanu

publiskais tēls

Priekšstats, kāds sabiedrībai izveidojies par organizāciju.

publiskās un privātās partnerības muzejs

Muzejs, kuru sadarbojoties kopīgi pārvalda publiskā un privātā institūcija.

1. piezīme. Ietver muzejus, kurus pārvalda privātās augstskolas.

2. piezīme. Ietver muzejus, kurus kopīgi pārvalda valsts un vietējās/reģionālās institūcijas.

 

pārdaudzums

Sistēmas spēja turpināt darbu sistēmas nepareizas darbības vai enerģijas trūkuma situācijā

Pārkinsona likums

Aforisms “darbs velkas tieši ik ilgi, lai aizņemtu visu tā izpildei pieejamo laiku”, kura autors ir angļu vēsturnieks un žurnālists Kirils Nortkots-Pārkinsons (Cyril Northcote-Parkinson), dzimis 1909

pārskata ekskursija

Muzeja ekskursija, kuras mērķis ir sniegt vispārēju ieskatu par muzeju, ekspozīciju vai tās daļu, muzeja krājumu kopumā.

pārvaldes institūcija

Juridiskās personas, kuras kopumā atbild par muzeja politiku un darbības vadību un kurām muzeja personāls atskaitās par savu darbu.

pārvaldes institūcija

Institūcija, kas juridiski un fiduciāri atbild par muzeju un kas apstiprina muzeja darbības politiku.

1. piezīme. Pārvaldes institūciju var pārstāvēt Pilnvaroto padome.

 

pārzinis

Vadītājs, kura galvenais pienākums ir nodrošināt, ka noteikta cilvēku grupa atbilstošā un efektīvā veidā veic citu personu uzdotos uzdevumus, īpaši gadījumos, kad neviens no cilvēku grupas nav vadītājs.

pārzinis

Persona, kas atbildīga par krājumu, tā jaunieguvumiem un tā veseluma glabāšanu.

pārziņa

Atbildība par dokumentu fizisko saglabāšanu.
Tā ne vienmēr nozīmē juridisko piederību.

pētnieciskā darba plāns

Piedāvājums īstenot akadēmisko vai lietišķo izpēti nozarē, kas attiecas uz daļu vai visu muzeja krājumu vai publisko programmu, ieskaitot piedāvājuma īstenošanai nepieciešamos laika un finanšu resursus

pētnieciskā darba politika

Muzeja saistību deklarācija attiecībā uz akadēmisko vai lietišķo izpēti, kas saistīta ar muzeja krājumu vai publiskajām programmām, nepieciešamo kvalitātes līmeni un prioritātēm, budžeta nodrošinājumu, ieskaitot personālu, laiku, uzziņas materiālus, ceļojumu izdevumus un citus nepieciešamos resursus

pētniecība

Akadēmiskā vai lietišķā izpēte nozarēs, kas attiecas uz muzeja kolekciju vai publisko programmu

pētniecības krājums

Krājums, kas izveidots ar mērķi to izmantot salīdzinošam vai analītiskam pētījumam, parasti paredzēts beztermiņa glabāšanai 

R

redzamā krātuve

Muzeja krājuma vai tā daļas pieejamības nodrošināšana, veidojot sistemātiskus mākslas darbu vai citu muzeja priekšmetu demonstrējumus slēgtās vitrīnās, kas izvietotas auditorijai pieejamā galerijā, parasti stiklotos plauktos vai atvilktnēs, un papildinātas ar laminētām krājuma zinātniskā apraksta kartītēm vai datorstacijām, kur nodrošināta pieeja krājuma katalogam

relatīvais mitrums

Attiecība, kas izteikta procentos, starp absolūto mitrumu gaisa paraugā un tā paša gaisa mitrumu pēc piesātināšanas ar tādas pašas temperatūras ūdeni

repatriācija

Kultūras vai mākslas priekšmetu atgriešana to izcelsmes valstij vai kopienai, vai iepriekšējam īpašniekam.

 

reprezentējoša kolekcija

Muzeja priekšmeti, kas atlasīti ar nolūku pārstāvēt idejas, konceptus vai tēmas vai raksturot laika periodu vai ģeogrāfisku areālu

reprodukcija

Dokuments, kas nokopēts un līdzinās citam dokumentam, kurš uzskatāms par dokumenta oriģinālu.

reprogrāfija

Dokumenta reproducēšana ar tehniskiem līdzekļiem.

restaurācija

Darbību kopums, lai nolietotu vai bojātu priekšmetu atjaunotu, cik vien iespējams sākotnējā stāvoklī.

1. piezīme. Arhīvu dokumentu restaurācijā neveic trūkstošā teksta atjaunošanu u.tml. Visi veiktie restaurācijas darbi ir skaidri saredzami.

 

restaurācija

Darbību kopums, lai atjaunotu sākotnējā stāvoklī dokumentu, kurā vērojamas bojāšanās pazīmes vai bojājumi.

restaurācija

Ēkas vai artefakta atgriešana, cik vien tuvu iespējams vai cik vien tuvu vēlams, to iepriekšējā stāvoklī vai izskatā; dažreiz tā sākotnējā stāvoklī, ar labošanas, atjaunošanas vai cita veida iejaukšanās starpniecību

restaurācijas darba politika

Muzeja filozofisko nolūku deklarācija attiecībā uz mākslas darbu un citu muzeja priekšmetu restaurāciju, kas ietver kvalitātes standartus un atbildības līmeni, tai skaitā prasības pēc atgriezeniskiem procesiem un skaidras norādes par oriģinālo priekšmetu būtiskiem trūkumiem un nodilumu

restaurācijas pase

Dokumenta stāvokļa vai konservācijā un restaurācijā izmantoto paņēmienu dokumentēšana.

restaurācijas rokasgrāmata

Dokuments, kas nodrošina detalizētas norādes muzeja restaurācijas politikas īstenošanai, tai skaitā kuratoru un restauratoru, algotu vai brīvprātīgu darbinieku atbildības aprakstu, kā arī prasības visu procesu rakstiskai un vizuālai (fotogrāfiskai) dokumentācijai

reģionālais muzejs

Kompleksais muzejs, kas kalpo vietējai sabiedrībai un atbild par tai nozīmīgu muzeja dokumentu iegūšanu un saglabāšanu.

runājošā galva

Prezentācijas paņēmiens, kurā uz modeļa sejas daļas tiek projicēts videoieraksts, kurā kāds cilvēks runā.

rīkošanās

Fiziskas darbības, kas nepieciešamas dokumentu saglabāšanai un izmantošanai.

rūpniecības muzejs

Muzejs, kurā galvenais muzeja dokuments ir rūpnīca ar saglabātām iekārtām un aprīkojumu.

S

sabiedriskie muzeji

Muzeji, kas darbojas sabiedriskā kārtā. Veidojas pēc strādnieku iniciatīvas un viņu tiešā līdzdarbībā kultūras iestādēs, uzņēmumos, iestādēs, kolhozos, skolās utt. Ir vietējo kultūras institūciju uzskaitē. Darbojas valsts muzeju metodiskā vadībā. Sabiedriskajiem muzejiem, kuru darbība atbilst noteiktiem kritērijiem, piešķir Tautas muzeja nosaukumu.

sabiedrisks fonds

Atbildība (dažās valstīs – tiesiska atbildība) par kolektīvo materiālo mantojumu no to personu puses, kam muzeja pārvaldes institūcija uzdevusi rūpēties par šo mantojumu ne tikai patlabanējās paaudzes, bet arī tās pēcnācēju labā beztermiņa valdījumā ar tādu pašu piesardzību, ar kādu šīs personas rūpētos par sev piederošu īpašumu

sabiedriskā saskarsme

Muzeja un sabiedrības attiecību veidošana.

sabiedriskās attiecības

Pasākums, darbība vai pētījums, kas vērsts uz organizācijas darbības labvēlīga vērtējuma radīšanu sabiedrībā kopuma vai noteiktos cilvēkos, kuru viedoklis ir nozīmīgs organizācijai.

saglabāšana

Visi izmantotie līdzekļi, ieskaitot finansiālos un stratēģiskos lēmumus, lai saglabātu dokumentu vai krājumu veselumu un pagarinātu to mūžu.

saglabāšana

Visi izmantotie līdzekļi, ieskaitot finansiālos un stratēģiskos lēmumus, lai saglabātu dokumentu vai krājuma integritāti un pagarinātu tā mūžu.

 

scenārijs

Secīgi izklāstīta ekspozīcijas vai citas muzeja programmas tēma; dažreiz – stāstījums 

sekundārs dokuments

Dokuments, kas ietver datus, informāciju par citiem dokumentiem.

signatūra

Noturīga materiāla birka, uz kuras uzrakstīts muzeja priekšmeta uzskaites apzīmējums (šifrs un inventāra numurs) un kura piestiprināta priekšmetam veidā, kas nebojā priekšmetu, taču ir pietiekami noturīgs, lai birka nepazustu.

signējums

Muzeja krājuma uzskaites apzīmējums, ko veido muzeja šifrs (pamatkrājumam un palīgkrājumam tas atšķiras) un inventāra numurs.

signēšana

Muzeja krājuma uzskaites apzīmējuma (šifra un inventāra numura) uzrakstīšana uz muzeja priekšmeta vai tam piestiprinātas birkas jeb signatūras.

sistemātiskais katalogs

Katalogs ar ierakstiem, kura pamatā ir klasifikācijas sistēma un priekšmetu rādītājs.

skaņuplate

Skaņas nesējs diska formā, kurā ierakstīta neizdzēšama skaņa.

 

skaņuplate

Skaņas nesējs diska formā, kurā ierakstīta neizdzēšama skaņa.

 

skiču projekts

Ēkas vai ekspozīcijas plānošanas stadija, kas seko dizaina koncepta fāzei un kuras laikā top zīmējumi, kas rāda ēkas vai ekspozīcijas iedabu un kontūras saskaņā ar funkcionālā kopsavilkuma prasībām, programmu vai interpretatīvo plānu un kas parasti ietver telpu plānojumu un trīsdimensiju attēlus katram ēkas vai ekspozīcijas komponentam

skulptūra

Trīsdimensiju mākslas darbs, kas radīts grebšanas, veidošanas vai liešanas tehnikā.

 

skābes neitralizēšana

Materiāla objekta pH līmeņa paaugstināšana ar sārmainu vielu objekta saglabāšanas veicināšanai.

slēgtā krātuve

Muzeja ēkas daļa, kur tiek nodrošināta krājuma saglabāšanai nepieciešamā kontrole un drošība, bet tādā aprīkojuma līmenī, kāds nepieciešams tikai darbiniekiem pieejamā zonā

sociālo tīklu pakalpojums

Elektronisks pakalpojums, kas ļauj lietotājiem izveidot personīgo vai organizācijas profilu un sazināties ar citiem indivīdiem, lai komunicētu, sadarbotos un/vai dalītos informācijā.

1. piezīme. Lietotāji var būt atsevišķas personas vai institūcijas, piemēram, muzeji.

2. piezīme. Lielākā daļa pakalpojumu ļauj lietotājiem noteikt, vai viņu profila informācija būs redzama tikai reģistrētiem pakalpojuma izmantotājiem, personām  no izveidotā kontaktu saraksta vai atsevišķām pakalpojuma lietotāju grupām.

 

sociālā muzeoloģija

Sociālās muzeoloģijas objekts ir muzealizācijas fenomens mūsdienu sabiedrības kontekstā, uzdevums - atklāt indivīdam, grupai vai visai sabiedrībai muzealizācijas procesa motivāciju un nozīmību, aptvert formas, kādās šis process izpaužas.

specializētais muzejs

Muzejs, kas vispusīgi atspoguļo konkrētu tēmu vai paredzēts noteiktai interesentu grupai.

specializētais muzejs

Muzejs, kas saistīts ar noteiktas tēmas visiem aspektiem.

1. piezīme. Tēma var būt, piemēram, “kaķi” vai “Džonatans Svifts”.

2. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.

 

sponsorējums

Ieguldījums naudā vai natūrā, ko veic fiziskas vai juridiskas personas noteikta projekta, piem., ekspozīcijas vai citas programmas, vajadzībām

standarts

Atsevišķa cilvēka vai cilvēku grupas darbības līmenis, kas uzskatāms par pieņemamu vai pietiekamu.

stratēģija

Vispārīgs organizācijas un tās vides attiecību raksturojums.

stratēģija

Vispārējā metode vai politika noteiktu mērķu sasniegšanai.

stratēģiskie lēmumi

Lēmumi, ko pieņem organizācijas nākotnes politikas vajadzībām un kas noteiks organizācijas darbību nākamajā, nevis pašreizējā periodā.

stratēģiskie virzieni

Stratēģiskās plānošanas procesā jēgpilnas un viegli iegaumējamas vadlīnijas, kas nosauc institūcijas pieeju vai filozofiju galveno muzeja darbību ietekmējošo jautājumu risināšanā

stratēģiskā plānošana

Pasākums, darbība vai pētījums, kas vērsts uz izmaiņu plānošanu organizācijas stratēģijā nākamajā laika periodā.

stratēģiskā plānošana

Nosaka organizācijai vēlamo nākotni un tās sasniegšanai nepieciešamajām izmaiņām

stāvokļa ziņojums

Dokuments, ko sagatavo restaurators, lai fiksētu mākslas darba vai krājuma priekšmeta stāvokli attiecīgajā brīdī

sākotnējā izvērtēšana

Metodes,kas tiek izmantotas ar izstāžu un ekspozīciju veidošanu saistītu ideju un ieteikumu izvērtēšanai pirms izstādes vai ekspozīcijas veidošanas uzsākšanas.

sējums

Dokumenta fiziskā vienība – noteikta lapu skaita kopojums vienos vākos, kas veido veselu komplektu vai tā daļu.

1. piezīme. Parasti sējums ir drukāts dokuments.

 

T

taktika

Metode, kas pieņemta, lai sasniegtu maza mēroga mērķi stratēģijas vai stratēģiskā plāna ietvaros.

taktils

Priekšmeti ekspozīcijā, kurus muzeju vai galeriju apmeklētājiem atļauts aiztikt ar rokām (ar vai bez īpaši šim nolūkam domātiem cimdiem)

taktilā eksponēšana

Priekšmetu eksponēšanas paņēmiens, kur eksponāti paredzēti aiztikšanai ar rokām un apmeklētāji tiek iedrošināti tos izmantot izglītojošā darba ietvaros

taktiskie lēmumi

Lēmumi, kas iespaido organizācijas ikdienas darbību un parasti ir daļa no organizācijas vadīšanas darba

telpu kopplatība

Visu ēkas telpu kopplatība.

1. piezīme. Ietver izmantojamo platību, sabiedriskās kustības telpas, funkcionālās telpas un platību, ko aizņem ēkas konstrukcijas (pīlāri, iekšējās sienas u.c.).

 

Tematiskā (kontekstuālā) eksponēšana

Mākslas darbu vai citu priekšmetu eksponēšanas veids, kur priekšmeti izkārtoti ar mērķi ilustrēt tēmu vai stāstījumu, lai veicinātu priekšmetu nozīmības izpratni saistībā ar attiecīgo tēmu; bieži izmanto interpretējošus līdzekļus, lai ievietotu priekšmetus apmeklētājam uztveramā kontekstā

termohigrogrāfs

Instruments nepārtrauktai temperatūras un relatīvā mitruma reģistrēšanai.

tiešsaistes attēlu bibliotēka

Attēlu krājums ar saskarni, kas nodrošina lejupielādi un/vai attēlu pirkšanu.

 

tiešsaistes katalogs

Ierakstu un attēlu datubāze, kurā aprakstīti viena vai vairāku muzeju priekšmeti un kurai ir nodrošināta publiska piekļuve.

 

tiešsaistes piekļuve

Veiksmīgs muzeja nodrošināto tiešsaistes pakalpojumu pieprasījums.

1. piezīme. Tiešsaistes piekļuves sesija ir viena no lietotāja darbībām, kas parasti sākas, kad lietotājs pieslēdzas muzeja nodrošinātajam tiešsaistes pakalpojumam, un beidzas, kad lietotājs beidz darbību tieši (atstājot datu bāzi ar “atteikšanās” vai “iziešanas” darbību) vai netieši (lietotāja neaktivitātes dēļ).

2. piezīme. Tiešsaistes piekļuves sesiju muzeja tīmekļvietnei uzskaita kā virtuālo apmeklējumu.

3. piezīme. Ja iespējams, neuzskaita robotu vai tīmekļa rāpuļprogrammu pieprasījumus.

 

tiešā peļņa

Peļņa, ko organizācija gūst savas pamatdarbības rezultātā

tiešās pārvaldības muzejs

Muzejs, kas tiek administrēts kā neatņemama sastāvdaļa vai valdības, universitātes vai korporācijas aģentūra un tiek finansēts galvenokārt no attiecīgo organizāciju budžeta

tipoloģisks krājums

Mākslas darbi vai citi muzeja priekšmeti, kas iekļauti krājumā kā paraugs nozīmīgam attiecīgo priekšmetu tipam

tipoloģiskā eksponēšana

Prezentācijas veids, kur demonstrējuma uztveramība un piedāvātā informācija organizēta ar mērķi parādīt visus attiecīgo priekšmetu variantus

tirdzniecības uzņēmums

Muzeju un galeriju gadījumā parasti uzņēmums ar ierobežotu atbildību, kas dibināta ar mērķi veikt darījumus un iegūto peļņu nodot muzejam (labdarības organizācija)

tirgus

Vispārējais sociālais un ekonomiskais konteksts, kura ietvaros darbojas muzejs.

tirgus

Esošās un potenciālā muzeja auditorija

tirgus analīze

Tirgus struktūras un sastāva analīze.

tirgus daļa

Attiecība starp organizācijas pārdoto produktu daudzumu (vai pārdoto vienību skaitu vai vērtību) laika periodā un kopīgo pārdoto šāda produkta daudzumu tajā pašā laika periodā un tajā pašā tirgū.

tirgus daļa

Pakāpe/apjoms, kādā muzejs piesaista patērētājus vispārējā tirgus ietvaros.

tirgus informācija

Informācija par tirgu, kurā ietverti dati par tā sastāvu un attīstības tendencēm.

tirgus izpēte

Ar produktu vai esošā un potenciālā tirgu saistītās informācijas sistemātisks un objektīvs pētījums, analīze.

tirgus izpēte

Muzeja tirgu veidojošo klientu paradumu, uzskatu un interešu noskaidrošana.

tirgus pārskats

Tirgus struktūras un rakstura pētījumu programma.

tirgus segments

Tirgus ietvaros esošais identificējamais pakalpojumu un patērētāju kopums, kam ir kopīgi raksturojumi.

tirgus segments

Pircēju grupa produkta tirgū, kas var tikt uzskatīti par īpaši ieinteresētiem noteikta produkta iegādē.

tirgus vide

Konkrētais sociāli ekonomiskais konteksts, kurā darbojas muzejs.

tirgus vērtība

Produkta vai pakalpojuma tirgus vērtību noteiktā laikā veido cena, ko pircējs būtu gatavs maksāt par attiecīgo produktu vai pakalpojumu attiecīgajā brīdī, ja viņš/ viņa būtu spējīga izteikt spriedumu par produkta vērtību un ja viņa viedokli neiespaidotu kādas īpašas attiecības ar pārdevēju.

tranzīta krātuve

Telpas, kur glabājami mākslas darbi un citi muzeja priekšmeti, kas deponēti muzejam īslaicīgu ekspozīciju vajadzībām, un kur nodrošināta pastāvīgo krātuvju drošībai atbilstošs drošības līmenis

tvaika barjera

Necaurlaidīga barjera, kas aiztur ūdens tvaika iekļūšanu ēkā un kurai ūdens tvaika caurlaidības rādītājs ir mazāks par 1 permu 

tēma

Attiecības starp mākslas darbiem vai citiem priekšmetiem, kas tiek uzsvērtas ekspozīcijas plānā vai skaidrojošajā plānā kā galvenais saturs, ko ekspozīcija vai cita muzeja programma plāno sniegt apmeklētājam

 

 

U

uguns parcelēšana

Paņēmiens sadalīt lielas telpas (piem., muzeja krātuves) mazākās ar ugunsdrošu sienu palīdzību, lai nepieļautu uguns izplatīšanos

ugunsizturība

Paredzamais laika posms, kādu celtniecības materiāls vai konstrukcijas spēj pretoties ugunij nesabrūkot un nelaižot cauri uguni

ugunsmūris

Siena, kas nošķir vienu telpu no otras un spēj aizkavēt uguni tādu laika posmu, kādu paredz tajā izmantotā materiāla ugunsizturība

universitātes muzejs

Universitātes dibināts un pārvaldīts muzejs.

UV mēraparāts

Ar elektrību darbināms mēraparāts, kurš uzrāda ultravioletā starojuma intensitāti uz objekta vai ekspozīcijas fragmenta virsmas.

uzraugs

Persona, kas rūpējas par kārtību  un eksponātu drošību muzeja vai galerijas darba laikā.

uzņēmējdrosmīgs

Īpašības un iemaņas, kas piemitīgas uzņēmējam [entrepreneur]. Lielbritānijas valdība sagaida no muzejiem un galerijām „uzņēmējam raksturīgu pieeju” darbam

V

vadība

Augstākā juridiskā un finansiālā atbildība par muzeju

vadības struktūra

Attiecības starp organizācijas vadības pārstāvjiem, kur noteikta katras personas atbildība un kompetence.

valde

Pilnvaroto grupa, kam uzdots uzņemties atbildību par muzeja vadību un kas pārskata un nosaka politiku un ilgtermiņa plānus, kā arī pieņem darbā, novērtē un vajadzība gadījumā pārtrauc darba attiecības ar muzeja direktoru

Valde

Pilnvarotu personu kopums, kas atbild par sabiedrības interešu ievērošanu muzeja darbībā

valdes loceklis

Valdes vai padomes loceklis vadošā vai padomdevēja statusā

valdes locekļa rokasgrāmata

Publikācija, kas muzeja valdošās vai padomdevēju valdes locekļus informē par muzeja misiju, krājuma saturu, politikas dokumentiem un valdes nolikumu, kā arī muzeja vēsturi, darba plāniem, personāla struktūru, budžeta un finanšu pārskatiem, valdes pienākumiem un atbildību un struktūru

valsts garants

Valsts garantēta apdrošināšana eksponēšanas vajadzībām deponētiem priekšmetiem

valsts pārvaldīts muzejs

Muzejs, ko pārvalda valsts iestāde, kuras statuss ir augstāks par vietējo vai reģionālo līmeni.

 

varas struktūra

Varas sadalījums organizācijas iekšienē

vecošana

Objekta bojāšanās laika gaitā.

veidojošais novērtējums

Ekspozīcijas efektivitātes vērtēšana ekspozīcijas veidošanas laikā, lai nodrošinātu, ka ekspozīcija spēs pildīt sev izvirzītos mērķus un apmierināt apmeklētāju vajadzības

vides eksponēšana

Eksponātu izstādīšanas paņēmiens, kur telpas interjers vai liela izmēra eksponāti izmantoti, lai atainotu tā laikmeta atmosfēru, kurā lietoti vai izgatavoti attiecīgie eksponāti

vides izpēte

Sākotnējais posms stratēģiskās plānošanas procesā, kurš vērsts uz muzeja vai galerijas ārējās vides izmaiņu apzināšanu, lai noteiktu to tiešu vai netiešu ietekmi uz muzeju vai galeriju, piem., ekonomisko, demogrāfisko, sociālo, tirgus un muzeoloģisko rādītāju vietējās, reģionālās, nacionālās un starptautiskās tendences

vietas izvēle

Muzejam vispiemērotākās vietas noteikšana, ņemot vērā tādus faktorus kā pieejamību, piekļūšanas ērtības, auditorijas attīstības potenciālu, krājuma izveides un attīstības izmaksas, līdzekļu piesaistes iespējas, drošības apsvērumi, ēkas tipu, apjomu un plānojumu, stāvvietas, izskatu un savienojamību ar apkārtnes infrastruktūru

vietēji/reģionāli pārvaldīts muzejs

Muzejs, kuru pārvalda vietējas vai reģionālas (novada, rajona, pilsētas, pagasta utt.) nozīmes publiska institūcija.

 

virtuālais apmeklējums

Nepārtraukts lietotāja darbību cikls muzeja tīmekļvietnē, neatkarīgi no aplūkoto lapu vai elementu skaita.

1. piezīme. Virtuāls apmeklējums parasti sākas, kad lietotājs piekļūst muzeja tīmekļvietnei, un beidzas, ja noteiktu laiku (līdz 30 minūtēm) netiek fiksēta nekāda darbība. Jauna piekļuve pēc ilgāka laika uzskatāma par jaunu apmeklējumu.

2. piezīme. Virtuālajam apmeklētājam jābūt identificējamam vismaz pēc unikālās sīkdatnes un/vai unikālās kombinācijas, kas sastāv no lietotāja IP adreses un pārlūkprogrammas kodu virknes (lietotāja aģents). Zināmie automātiskie tīmekļa indeksētāji un lapu informācijas vācēji netiek uzskatīti par virtuāliem apmeklētājiem.

 

virtuālais muzejs

Muzejs, kas ir pieejams tikai tiešsaistē un kam nav fiziskas ēkas vai krājuma.

1. piezīme. Neietver fiziskos muzejus ar tiešsaistes pieejamības iespēju.

2. piezīme. Virtuālo muzeju var apzīmēt arī par tiešsaistes muzeju, hipermuzeju, digitālo muzeju, kibermuzeju vai tīmekļa muzeju.

 

virtuālais pasākums

Pasākums elektroniskā formā, speciāli veidots izmantošanai internetā. 

virtuālā ekspozīcija

Ekspozīcija elektroniskā formā, speciāli veidota izmantošanai internetā.

 

virtuālā realitāte

Simulēta, parasti ar datortehnikas palīdzību radīta vide, kas apmeklētājam nodrošina jēgpilnu un aizraujošu pieredzi, ar kuru iespējama interaktīva saziņa

virtuālās realitātes ala

Multimediālas prezentācijas paņēmiens, kur vide tiek projicēta uz noslēgtas telpas sienām, grīdas un griestiem, lai iesaistītu apmeklētājus interaktīvā saziņā ar virtuāli radīto vidi, neizmantojot sensoru cimdus vai brilles

vērtēšana

Kandidāta, darbinieka, programmas, institūcijas, darbības vai resursu efektivitātes noteikšana, lai noskaidrotu to ieguldījumu organizācijas mērķu īstenošanā.

vērtības paaugstināšana

Tādu jaunu produktu ieviešana uzņēmumā, kas ir daudz dārgāki nekā iepriekš tirgotie produkti. Muzeju un galeriju jomā termins var tikt attiecināts uz krājumā priekšmetu nomaiņu ar priekšmetiem, kam ir lielāka vērtība vai kas izraisa lielāku interesi. Šādi rīkojas pasta muzeji ar savām filatēlijas kolekcijām.

vērtības pazemināšana

Tādu jaunu produktu ieviešana uzņēmumā, kas ir daudz lētāki nekā iepriekš tirgotie produkti. Muzeju un galeriju jomā termins var tikt attiecināts uz krājumā priekšmetu nomaiņu ar priekšmetiem, kam ir mazāka vērtība vai kas izraisa mazāku interesi.

vēstures muzejs

Muzejs, kas saistīts ar noteikta ģeogrāfiskā apgabala vai sabiedrības grupas vēsturi noteiktā laika periodā vai gadsimtu gaitā.

1. piezīme. Ietver muzejus ar vēsturisku priekšmetu krājumu, piemiņas muzejus,  militāros muzejus, muzejus, kas veltīti vēsturiskām personām u.c.

2. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.

 

vēstures muzejs

Vēstures profila muzejs, kura krājums dokumentē sabiedrības attīstības vēsturi. Ir vispārējās vēstures muzeji, atsevišķu vēstures nozaru muzeji, piem., kara vēstures muzejs, vai vēstures disciplīnas, piem., arheoloģijas muzejs, kā arī ievērojamiem vēsturiskiem notikumiem un personām veltīti, t.sk., memoriālie muzeji.

Z

ziedojums

Naudas summa, ko finansētājs (ziedojuma vai kredīta formā) maksā, lai atbalstītu citu organizāciju (piem., muzejus un galerijas).

ziedojums/dāvinājums

Iegūšana, kam netiek tērēti līdzekļi no muzeja resursiem, un īpašumtiesību un juridiskā īpašuma maiņa.

 

zinātnes un tehnoloģiju muzejs

Muzejs, kas saistīts ar eksaktām zinātnēm vai tehnoloģijām, piemēram, astronomiju, matemātiku, fiziku, ķīmiju, medicīnas zinātni, datoriku, inženierzinātni vai lietišķajām zinātnēm.

1. piezīme. Ietver planetārijus un zinātnes centrus.

2. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.

 

zooloģiskais dārzs

Organizācija, kas uztur dzīvo dzīvnieku krājumu, parasti parkā vai dārzā, lai to demonstrētu sabiedrībai, pētītu un saglabātu.

 

zīmējums

Attēls, kas radīts ar cietu minerālu vai smailu instrumentu.

 

Ā

ārkārtas situāciju grupa

Muzeja darbinieku grupa, kas pilnvaroti koordinēt rīcību ārkārtas situācijās

ārkārtas situāciju rokasgrāmata

Darbiniekiem domāta rokasgrāmata, kurā sīki izklāstītas darbības, kādas veicamas briesmu gadījumā (nelaimes gadījumu, slimības, plūdu, ugunsgrēka, zemestrīces, vētras, viesuļvētras vai citu muzeja ēkas vai darbību apdraudošu situāciju gadījumā)

ārpusmuzeja darbs

Veids, kādā muzejs var sniegt pakalpojumus savai mērķauditorijai ārpus muzeja sienām. Tas ietver ceļojošās izstādes, deponējumu pakalpojumus skolām u.c.

ārpusmuzeja ekskursija

Ekskursija pa piemiņas vietām, apdzīvotām vietām, arhitektūras veidojumiem un ansambļiem, ekonomikas un kultūras objektiem, dabas pieminekļiem u.c. Viena no muzeja darba formām.

ārējais novērtējums

Stratēģiskās plānošanas sastāvdaļa – pasākumi, kas ļauj noskaidrot un ņemt vērā sabiedrības viedokli par muzeju ar tādām metodēm kā apmeklētāju izpēte, vietējās sabiedrības izpēte, darbnīcas, mērķgrupas un intervijas ar nozares autoritātēm, vietējās sabiedrības līderiem, sponsoriem un finansētājiem, kā arī ar muzeja pastāvīgajiem apmeklētājiem un – jo īpaši – cilvēkiem, kas muzeju neapmeklē

Ē

ētikas kodekss

Principu kopums, kas jāievēro pilnvaroto padomes pārstāvjiem un muzeja darbiniekiem un kas paredz izvairīšanos no interešu konfliktiem, ievērot starptautiskas konvencijas un nacionālo likumdošanu, kas attiecas uz mākslas darbiem, muzeja priekšmetiem u.tml.

Ģ

ģenerālplāns

Muzeja funkciju un resursu organizācija tādā veidā, kas nodrošinātu vēlamā efektivitātes līmeņa sasniegšanu; bieži ietver visu institūcijas aspektu izvērtēšanu un papildus telpu, personāla vai finanšu nepieciešamības un vajadzīgo resursu ieguves līdzekļu apzināšanu

Ī

īslaicīga izstāde

Pagaidu rakstura muzeja ekspozīcija.

īstermiņa mērķi

Īstermiņa mērķi, kas izteikti saskaitāmos lielumos un noteikti darbības plānā un budžetā kā ilgtermiņa mērķu sasniegšanas līdzekļi