Pretpasākumi, kas noteikti muzeja drošības politikā un detalizēti ārkārtas gadījumu rīcības plānā kā atbilstoša darbinieku rīcība briesmu gadījumā.
Attēls, kas veidots sēpijas, bistras, akvareļa vai citās ūdenī šķīstošās krāsās.
Organizācija, kas uztur dzīvo ūdens dzīvnieku un augu krājumu, lai to demonstrētu sabiedrībai, pētītu un saglabātu.
Amata pienākumu apraksts; īpaši attiecībā uz vadītāju vai vecāko speciālistu amatiem.
Cilvēku vai dzīvnieku modeļi, kas mehāniski kustas.
Muzeja ekspozīcija, kurā, pamatojoties uz dokumentālām liecībām, saglabāts vai rekonstruēts iekārtojums (iekārta), kas atspoguļo vēsturisku notikumu, tautas kultūru vai sadzīvi, ievērojama cilvēka dzīvi un darbību.
Biežāk sastopamais ansambļa ekspozīcijas veids ir oriģināls vai rekonstruēts interjers. Metode raksturīga memoriālajiem u.c. muzejiem.
Мuzejs, kura pamatā ir saglabājies vai atjaunots (pamatojoties uz dokumentālām liecībām) arhitektonisko veidojumu, interjeru, apkārtējās vides ansamblis.
Var būt arhitektūras un mākslas vēsturiskie ansambļi, etnogrāfiskie, arheoloģiskie u.c. ansambļi. Arī memoriālie muzeji var būt ansambļa tipa muzeji. Uz ansambļa tipa muzeja pamata var tikt veidoti muzejrezervāti.
Dabas zinātņu profila muzejs, kura krājums dokumentē cilvēka izcelsmi un veidošanos.
Vienošanās ar fiziskām vai juridiskām personām par specifisku muzeja funkciju veikšanu (piem., apsardzes, uzkopšanas, sabiedriskās ēdināšanas) kā alternatīva pastāvīga darbaspēka nodarbināšanai muzejā.
Ieņēmumi no tirdzniecības noteiktā laika periodā. Attiecība starp tirdzniecības ieņēmumiem noteiktā laika periodā un vidējo aktīvu vērtību attiecīgajā periodā.
Visu veidu ieņēmumu un izdevumu plānošana.
Persona (indivīds), kas ienākusi muzeja telpās.
Pasākumi, kas vērsti uz apmeklētāju apkalpi, ieskaitot ieejas maksas, orientāciju muzejā, veikala un kafejnīcas pakalpojumus, tualetes, atpūtas zonas un apmeklētāju apkalpes politiku, kas ietekmē apmeklētāja pieredzes kvalitāti un demonstrē muzeja attieksmi pret savu auditoriju.
Muzeja esošo apmeklētāju kvantitatīva un kvalitatīva analīze, ko parasti veic, lai noteiktu apmeklētāju vajadzības un viedokli par muzeju.
Muzeja telpas, kurās nodrošināta cilvēku ērtībām nepieciešamā vides kontrole un aprīkojums ir piemērots apmeklētāju lietošanai
Liela mēroga plānošana, ko parasti veic pieaicināts konsultants, lai noteiktu, kāds aprīkojums (labierīcības) nepieciešams institūcijai, kas gatavojas fiziskai paplašināšanai vai pārveidei, un izstrādātu šī aprīkojuma uzbūves un darbības kritērijus, kā arī sociālos un uzvedības faktorus
Krājums, kura mērķis ir pilnībā aptvert kādu nozari, laiku vai izcelsmes avotu.
Vēstures profila muzejs, kura krājums dokumentē sabiedrības seno un viduslaiku vēsturi. Ir muzeji, kas veidoti arheoloģisko atradumu vietā, kur saglabājušies arheoloģiskie pieminekļi ar izcilu zinātnisku vai māksliniecisku vērtību. Šādi muzeji var darboties kā kultūrvēsturiski muzejrezervāti.
Muzejs, kura viss krājums vai tā daļa ir iegūta izrakumos.
Organizācijas vai personas darba gaitā uzkrāti identiskas izcelsmes dokumenti, kas saglabājami to ilgstošas nozīmības dēļ.
Organizācija vai tās daļa, kas atbild par viena vai vairāku arhīva dokumentu kopumu, atlasi, komplektēšanu, saglabāšanu un izmantošanu.
artefakts
Cilvēka izgatavots vai veidots priekšmets, piemēram, darbarīks vai mākslas priekšmets.
1. piezīme. Priekšmetus, kas radīti to estētiskās vērtības dēļ, uzskata par mākslas priekšmetiem.
2. piezīme. Neietver atdarinājumus.
Oriģināla “aizvietotājs”. Izgatavots tieši tāds pats un no tāda paša materiāla kā oriģināls vai arī no oriģinālam atšķirīga materiāla, atšķirīgā mērogā un atšķirīgā tehnikā. Izmanto g.k. muzeja ekspozīcijā, ja nav iespējams eksponēt oriģinālu.
Konservācijas procesa kvalitāte, kas ļauj atgūt dokumenta pirmsapstrādes stāvokli bez bojājuma.
Sistēmas darbības rezultāts, kas vērsts uz sistēmas darba kvalitātes vērtējumu. Komunikācijas procesā – klausīšanās
Glabāšanas sistēma, kas dod iespēju demonstrēt muzeja krājumu speciāli iekārtotās muzeja glabātavās.
Muzeja telpas, kur nodrošināta krājuma saglabāšanai nepieciešamā vides kontrole un drošība un tādu aprīkojumu, kas pieļauj apmeklētāju klātbūtni telpās
Tāds, pēc kā nav pieprasījuma, lieks. Lietots, lai apzīmētu darba ņēmēju, kura darītais darbs vairs nav vajadzīgs darba devējam.
Iespējamo muzealitātes nesēju identificēšana un to izņemšana no sākotnējā vai atklāšanas brīža konteksta.
Muzeja priekšmetam piemītošo pazīmju – materiāla, formas, uzbūves, izmēru, izgatavošanas tehnoloģiju, funkciju, stila u.c. - konstatēšana un, uz to pamata, izgatavošanas laika un vietas, izgatavotāja, sociālās vides u.c. noteikšana. Tēlojošajiem, rakstiskajiem, kinofonofoto dokumentiem/avotiem nosaka arī tēmu, sižetu u.c.
Iegūtos datus fiksē muzeja priekšmeta aprakstā (zinātniskā apraksta kartītē).
Plāns, kurā iekļauti noteiktā laika posmā veicamie uzdevumi.
Dokuments, kas apraksta nākamajā laika posmā gaidāmos pasākumus, kā arī organizācijai sasniedzamās izmaiņas un mērķus.
Portatīva ierīce, kas atskaņo ierakstītu audio informāciju muzeja, galerijas vai cita tūrisma objekta apmeklētājam.
Dokuments, kura saturā pārsvarā ir skaņa un/vai attēli un kuram nepieciešama īpaša ierīce, lai to noskatītos un/vai noklausītos
1. piezīme. Ietver skaņas dokumentus, piemēram, skaņuplates, lentes, kasetes, audiokompaktdiskus, DVD diskus, digitālos audioierakstus; vizuālos dokumentus, piemēram, diapozitīvus, transparentus; kombinētos audiovizuālos dokumentus, piemēram, kinofilmas, videoierakstus, datorspēles u.c.
2. piezīme. Neietver mikroformas.
Tehniskie līdzekļi kino un fonodemonstrējumu veidošanai un demonstrēšanai.
Izmanto muzeja ekspozīcijas satura dziļākai un emocionālākai atklāsmei, apmeklētāju orientēšanai muzejā, kā arī darbā ar apmeklētājiem un muzeja krājumu.
Drošības līmenis muzeja krātuves telpās, kas parasti paredz mūra sienas, griestus un grīdas, tērauda durvis un durvju aplodas vismaz seštapu slēdzeni un ierobežotu piekļuvi, kas parasti nepieciešams mākslas darbu, ieroču, kažokādu un citu augstvērtīgu priekšmetu glabāšanai
Priekšmeta precīzs atkārtojums, ko darinājis pats autors.
Organizācija (muzejs vai galerija), kuras darbības mērķis parasti ir beigt finansiālo gadu nevis ar peļņu, bet gan bez zaudējumiem.
Papīrs ar PH līmeni, kas norāda, ka papīrs ir neitrāls vai sārmains.
Organizācija vai tās daļa, kuras galvenie uzdevumi ir: informācijas resursu, pakalpojumu un infrastruktūras izmantošanas nodrošināšana atbilstoši lietotāju informacionālajām, pētniecības, izglītības, kultūras vai atpūtas vajadzībām.
1. piezīme. Nepieciešamo informācijas resursu piegādi var veikt, izveidojot un uzturot krājumu un/vai nodrošinot piekļuvi informācijas resursiem.
2. piezīme. Šīs ir bibliotēkas pamatprasības un neizslēdz papildu resursus un pakalpojumus, kas saistīti ar tās galveno mērķi.
Organizācija vai tās daļa, kuras galvenie uzdevumi ir: informācijas resursu, pakalpojumu un infrastruktūras izmantošanas nodrošināšana atbilstoši lietotāju informacionālajām, pētniecības, izglītības, kultūras vai atpūtas vajadzībām.
1. piezīme. Nepieciešamo informācijas resursu piegādi var veikt, izveidojot un uzturot krājumu un/vai nodrošinot piekļuvi informācijas resursiem.
2. piezīme. Šīs ir bibliotēkas pamatprasības un neizslēdz papildu resursus un pakalpojumus, kas saistīti ar tās galveno mērķi.
Bojāšanās, ko izraisa bioloģiskie aģenti.
Eksponāts, ko veido augu un dzīvnieku valsts kompozīcija ar nolūku parādīt to bioloģiskās īpatnības.
Atšķirībā no diorāmas, tai nav tēlojošā fona.
Dokuments, kurā pamatota projekta dzīvotspēja noteiktos apstākļos vai ar noteiktiem pieņēmumiem. Muzeju vidē tas var ietvert krājuma analīzi, komunikācijas plānu, misijas formulējumu, mērķus un uzdevumus, ieteikumus organizācijas statusam un struktūrai, prasības telpu stāvoklim un aprīkojumam, prasības personālam, tirgus analīzi, ieteikumus mārketinga darbam, pamatkapitāla un izdevumu un ieņēmumu plānu un plāna ieviešanas grafiku.
Organizācija, kas audzē augus zinātniskiem pētījumiem un demonstrēšanai sabiedrībai.
1. piezīme. Ietver dendrārijus, herbārijus u. c.
Muzejs, kura krājums izvietots brīvā dabā, norobežotā teritorijā.
Muzejs, kas eksponē ēkas un priekšmetus zem klajas debess, bieži vien arheoloģiskās vietās, kādreizējās industriālā vai kalnrūpniecības mantojuma vietās un pagātnes vidi imitējošās ainavās, un kas ietver teritoriju, kurā ēkas izvietotas.
Neierobežota piekļuve informācijai, dokumentiem vai informācijas pakalpojumiem
1. piezīme. Tas ne vienmēr nozīmē pieeju bez maksas.
2. piezīme. Informāciju, dokumentus vai informācijas pakalpojumus var atzīt par "nepieejamiem", ja to nosaka spēkā esošās tiesību normas.
Persona, kas strādā muzejā bez atalgojuma.
1. piezīme. Brīvprātīgie var saņemt simbolisku samaksu vai atlīdzību izdevumu segšanai.
Darbinieks, kas par savu darbu nesaņem samaksu, bet personīgajai attīstībai nepieciešamu pieredzi un sabiedrības atzinību
Muzeja saistību deklarācija attiecībā uz brīvprātīgo darbinieku nodarbināšanu, apmācību, atbrīvošanu no darba, novērtēšanu un sabiedriskā prestiža veidošanu
Organizēta ļaužu grupa, kas brīvprātīgi, bez atalgojuma sniedz praktisku palīdzību muzeja personālam.
Dokuments, kas sasaista muzeja misiju un darba mērķus un uzdevumus ar muzeja brīvprātīgo darba politiku un brīvprātīgo ikdienas darba aprakstu, kā arī visām muzeja darbu noteicošajām politikām un procedūrām, kas saistītas ar brīvprātīgo darbu
Parakstīta vienošanās starp brīvprātīgo darbinieku un muzeju, kas nosaka darbinieka darba apstākļus un dara laiku
Uz vienas lapas iespiests, paralēliem vēdekļveida locījumiem salocīts ilustrēts izdevums.
Izmanto muzeja, muzeja ekspozīcijas, muzeja izdevuma, ārpusmuzeja pieminekļu un muzeja pasākumu popularizēšanai.
Glabātuves kamera, kas būvēta no nedegoša un uguni aizturoša materiāla un kam piekļuve atļauta tikai pilnvarotām personām, kas domāta muzeja darbam neieciešamu bīstamu vielu glabāšanai, piem., restaurācijas laboratorijas vajadzībām
Personu grupa, kam attiecīgā muzeja padome uzdevusi pārraudzīt un kontrolēt būvniecības projektu
Standarti telpu izbūvei, kādus noteikusi atbildīgā valdības institūcija attiecīgās valsts likumdošanā
Virsmas caurlaidības mērs, kas raksturo ātrumu, ar kādu mitrums sūcas caur vielu; mērvienība – 1 perms. Tvaika barjera ir materiāls, kam ūdens tvaika caurlaidības pakāpe ir mazāka par 1 permu.
Ekspozīcija, kuru demonstrē secīgi vairākās vietās.
Muzejs, kuru pārvalda cita publiska institūcija.
1. piezīme. Ietver fondus vai apvienības, kas reģistrētas saskaņā ar privāttiesību regulējumu, bet kuras pārvalda valsts.
2. piezīme. Ietver muzejus, ko pārvalda valsts augstskolas.
Dabaszinātņu profila muzejs, kura krājums raksturo konkrēta reģiona dabu.
Var būt veidots kā konkrētas administratīvi teritoriālās vienības, fiziski ģeogrāfiskā rajona, dabas rezervāta, nacionālā parka, tūrisma un atpūtas kompleksa dabas [vēstures] muzejs.
Muzejs, kura tēmas saistītas ar vienu vai vairākām dabaszinātņu disciplīnām, piemēram, bioloģiju, ģeoloģiju, botāniku, zooloģiju, paleontoloģiju vai ekoloģiju.
1. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.
Muzejs, kura krājums dokumentē dabā notiekošos procesus vai kādas dabaszinātnes disciplīnas attīstību.
Šajā grupā ietilpst antropoloģijas, bioloģijas, botānikas, zooloģijas, mineraloģijas, augsnes u.c. muzeji. Pie dabaszinātņu muzejiem pieder dabas muzeji un novadpētniecības muzeju dabas nodaļas, kā arī memoriālie muzeji, kas veltīti ievērojamiem dabaszinātniekiem. Šī profila grupa ir radniecīga medicīnas muzejiem un zinātnes un tehnikas muzejiem.
Muzeja ēkas daļa, kurā nodrošināta vides kontrole un aprīkojums, kāds nepieciešams tikai darbinieku ērtībām un lietošanai
Uzdevumu un prasību saraksts, kāds izvirzīts komitejai, plānošanas procesam, programmai vai projektam
Stundas parastā nedēļā, kad muzejs ir pieejams apmeklētājiem.
Zīme uz priekšmeta, parasti veidota ražošanas procesā.
Apliecina priekšmeta izgatavošanas vietu un laiku (pilsētas, fabrikas zīme), autoru (meistara zīme), priekšmeta materiāla sastāvu (proves zīme). Atvieglo priekšmeta identificēšanu.
Muzeja vai tā personāla darbības novērtēšana atbilstoši muzeja mērķiem un standartiem.
Skaitlisks rādītājs, kas raksturo laiku, cik ilgi attiecīgais materiāls turpina degt vai nodrošina degvielu citu materiālu degšanai. Materiālam, kas nespēj kalpot par degvielu, šis skaitlis ir 0.
Botāniskais dārzs, kur āra apstākļos tiek kultivēta koku un krūmu kolekcija.
Laika posms, kurā informācijas lietotājs drīkst paturēt dokumentu ārpus institūcijas, kas to izsniegusi.
Muzeja krājuma priekšmeta aizdošana vai priekšmeta aizņemšanās no citas krājumu veidojošas institūcijas, privāta kolekcionāra vai organizācijas.
1. piezīme. Depozītus (pastāvīgos deponējumus) uzskaita atsevišķi.
Dokumentu nodošana uz informācijas un dokumentācijas organizāciju bez īpašumtiesību maiņas vai šādi iegūti priekšmeti.
Priekšmetu nodošana kādai institūcijai bez īpašumtiesību vai juridiskās piederības maiņas vai šādi iegūti priekšmeti.
Kaitīgo mikroorganismu iznīcināšana.
Insektu, sīku grauzēju un citu kaitēkļu nīdēšana.
Digitāli reproducēts priekšmets.
1. piezīme. Divdimensiju vai trīsdimensiju priekšmetu uzskata par digitalizētu, ja tā metadati un vismaz viens attēls ir pieejams digitālā formā.
2. piezīme. Dokumentus, piemēram, autoru rokrakstus, grāmatas vai audiovizuālos dokumentus uzskata par digitalizētiem, ja to metadati un saturs ir pieejams digitālā formā.
3. piezīme. Ietver dokumentus.
Analogo priekšmetu pārvēršana digitālā formā.
1. piezīme. Ietver digitalizēšanu saglabāšanas vajadzībām.
Ilglaicīga digitālo priekšmetu saglabāšana, uzturēšana un piekļuves nodrošināšana, parasti balstoties uz vienu vai vairākām saglabāšanas stratēģijām.
Priekšmets, kuru muzejs ir digitāli radījis vai digitalizējis, vai ieguvis digitālā formā.
1. piezīme. Ietver dokumentus.
Priekšmets, kas sākotnēji veidots digitālā formā.
1. piezīme. Ietver dokumentus.
Visi digitālās formas priekšmeti, kas atrodas muzeja krājumā, neatkarīgi no tā, vai tie ir digitāli radīti, vai digitalizēti.
1. piezīme. Ietver dokumentus.
Telpiska kompozīcija, ko veido pusaplī izvietots gleznots fons un figurāls priekšplāns.
Mākslas darbs, kurā apvienota priekšmetiska kompozīcija ar māksliniecisku fona attēlu un kurš ar speciāla apgaismojuma palīdzību rada plašuma, perspektīvas ilūziju. Izmanto muzejos dokumentālas ainas vai konkrēta dabas fragmenta atainošanai.
Personu grupa, kas ir atbildīgi par organizācija vadīšanu un ir sadalīti divās komitejās. Muzejos un galerijās šis princips darbojas, ja izveidota vadības padome vai direkcija [management board], kas sastāv no muzejā vai galerijā pastāvīgā darbā nodarbinātiem darbiniekiem, kas ir atbildīgi par muzeja vai galerijas ikdienas darbību, un uzraudzības padome [supervisory board], ko parasti veido pārvaldnieki, kas atbildīgi par organizācijas īpašnieku, resp., sabiedrības interešu aizstāvību. Parasti vadības padomi ieceļ un atceļ uzraudzības padome. Uzraudzības padomi – nacionālo muzeju gadījumā – ieceļ premjerministrs vai valsts sekretārs; pašvaldību muzejos un galerijās – pašvaldību vadītāji.
Sākotnējie ēkas vai ekspozīcijas rasējumi, kas parasti balstīti sākotnējā instrukcijā
Praktiskai izmantošanai domāta informācija, kas fiksēta ar vārdu (rakstīta liecība, skaņu ieraksts) vai attēlu palīdzību. Kalpo kā faktu, notikumu, parādību liecība.
Reizēm par dokumentu sauc jebkuru vēsturisko avotu.
Fiksēta informācija vai materiāls objekts, kas uzskatāms par dokumentēšanas vienību.
Ierakstīta informācija, kas dokumentēšanas procesā uzskatāma par vienību.
1. piezīme. Dokumenti var atšķirties pēc formas un citām pazīmēm.
Ar krājumu un visām uz to attiecinātām darbībām saistītu pastāvīgu dokumentu sagatavošana un uzturēšana
Dokumentu kopums, kas raksturo muzeja juridisko statusu (muzeja nolikums, reģistrācijas apliecība, personāla štatu saraksts u.c.) un muzeja krājuma komplektēšanu, uzskaiti, pētniecību, glabāšanu, eksponēšanu un popularizēšanu.
Sīki izstrādātas instrukcijas uzskaites žurnālu, katalogu un datubāzu operatoriem, kā uzskaitīt un/vai kataloģizēt krājumu
Naudas summa, kas piešķirta muzejam vai galerijai, lai atlīdzinātu iestādes uzturēšanas izdevumus.
Pretpasākumi, kas noteikti muzeja drošības politikā, lai nodrošinātu draudu pamanīšanu, ieskaitot uzraugu darbu, signalizāciju un dūmu detektorus, vitrīnu signalizāciju un video novērošanu
Pasākumu kopums, kas saistīts ar apmeklētāju, darbinieku un citu personu aizsardzību muzejā, īpaši – krājuma aizsardzību no visa veida apdraudējumiem
Muzeja saistību deklarācija attiecībā uz tā rīcībā esošo īpašumu drošību, tai skaitā riska analīzi, drošības līmeņu, veselības un drošības tehnikas, drošības aprīkojuma (esošā un ieteicamā), noteikumu par rīcību ārkārtas gadījumos, apdrošināšanas aprakstu un nodrošinājumu
Dokuments, kurā rakstu zīmes, attēli un zīmējumi ir atveidoti ar jebkuru mehāniskas iespiešanas metodi vai digitālo druku.
Katrs no vairākiem pilnīgi vienādiem muzeja priekšmetiem.
skat. dublets
Prezentācijas metode vēsturisku ainu attēlošanai, kurā rekonstruētā telpā izvieto dabiska lieluma cilvēku un dzīvnieku figūras.
Muzejs, kas atveido vēsturisku vidi, lai imitētu noteiktu pagātnes periodu.
Komplektēšana bez atlīdzības naudā un ar īpašumtiesību un juridiskā nosaukuma maiņu.
Artefaktu, mākslas darbu un/vai naudas dāvinājums vai novēlējums muzeja darbības atbalstam
Preču un/ vai pakalpojumu (nevis krājuma priekšmetu vai naudas) piešķīrums muzeja darbības atbalstam
Persona vai organizācija, kura bez atlīdzības nodod muzejam muzejiskas nozīmes kolekciju vai atsevišķus priekšmetus iekļaušanai muzeja krājumā.
Skaitlisks lielums, kas raksturo relatīvā degšanas daļiņu skaita klātbūtni gaisā, ko rada noteikta materiāla degšana. Standartu tabulas ir pieejamas plašāk lietotajiem konstrukciju un apdares materiāliem
Kvalitatīvs un kvantitatīvs rādītājs, kas raksturo pakāpi, kādā muzejs sasniedz plānotos rezultātus
Muzeja darbības rezultativitātes rādītāju attiecība pret šāda rādītāja sasniegšanai nepieciešamajiem ieguldījumiem: cilvēkstundu, naudas, telpas un aprīkojuma izteiksmē
Muzejs, ko vada vietējā kopiena un kura mērķis ir eksponēt un aizsargāt nozīmīgus šīs vietas kultūras un dabas mantojuma elementus.
Muzeja darbības ikdienas izdevumi, tai skaitā algas, ēku uzturēšanas izdevumi, apsardze, krājuma uzglabāšanas un restaurācijas izdevumi, administrācijas izdevumi, mārketinga un sabiedrisko attiecību pasākumu izdevumi
Eksponāta spēja piesaistīt uzmanību ar savu formu, izmēriem, krāsu, gaismu, dinamiku u.c. īpašībām.
Var būt raksturīga priekšmetam, tā atveidojumam vai interpretējošajam materiālam vai arī panākta noteikta mākslinieciskā risinājuma vai tehnisko paņēmienu pielietojuma rezultātā.
Priekšmetu grupa, kas uzņemta krājumā ar mērķi to glabāt nenoteiktu laiku un izmantot galvenokārt ekspozīciju un izglītojošajā darbā
Veids, kā muzejs ar dizaina, tekstu un attēlu palīdzību interpretē muzeja priekšmetus un prezentē tos apmeklētājiem.
ASV un Kanādā tiek lietots termins "Exhibit", Apvienotajā Karalistē – "Display".
Kuratora veidots muzeja priekšmetu vai citu kultūras mantojuma priekšmetu demonstrējums ar skaidru ideju un vēstījumu.
1. piezīme. Ekspozīcijas var būt gan muzeja telpās, gan ārpus tām.
2. piezīme. Ekspozīcijas var būt īslaicīgas vai pastāvīgas.
3. piezīme. Neietver virtuālās ekspozīcijas.
4. piezīme. Muzeja telpās izvietotās ekspozīcijas / izstādes, ko veidojusi ar muzeju nesaistīta institūcija bez muzeja līdzdalības, uzskaita atsevišķi.
Dažkārt pilnvaroto grupa, kam uzdots izstrādāt ekspozīciju politiku, bet parasti – īpaša muzeja darbinieku komisija, kas apvieno ekspozīcijas projektam nepieciešamos speciālistus
Plānotās ekspozīcijas tēmas, mērķu, uzdevumu un izteiksmes līdzekļu izklāsts, kas var ietvert arī projekta plānu un budžetu
Konkrēts ieskats jaunveidojamās muzeja ekspozīcijas saturā. To veido dokumentācijas kopums, kas secīgi atspoguļo ekspozīcijas zinātniskās sagatavošanas posmus: ekspozīcijas zinātniskā koncepcija, ekspozīcijas paplašināta tematiskā struktūra vai tematiskais plāns, ekspozīcijas scenārijs. Šī dokumentācija ir ekspozīcijas mākslinieciskā, tehniskā un darba projekta izstrādes pamats.
Iecerētās ekspozīcijas galveno ideju, problēmu un satura teorētiskais pamatojums. Zinātniskās koncepcijas izstrāde ir pirmais solis ekspozīcijas zinātniskā projekta izveidē. Noformē kā dokumentu.
Stratēģija, kas uzsver muzeja interpretācijas darba mērķus un apmeklētāja saņemtās pieredzes kvalitāti muzejā; tas ietver sīku ekspozīcijas sastāvdaļu aprakstu līdz ar katras sastāvdaļas komunikatīvo mērķu paskaidrojumu, kā arī iespējamos līdzekļus šo mērķu sasniegšanai, apmeklētāju plūsmas modeļus un konceptuālas skices, kas rāda ekspozīcijas „sajūtu”(skat. arī Ekspozīcijas plāns)
Eksponātu, iekārtu un tehnisko līdzekļu izvietošana un nostiprināšana ekspozīcijas laukumā saskaņā ar ekspozīcijas montāžas plānu.
Ekspozīcijas dizaina projekta noslēdzošā daļa. Ekspozīcijas laukuma fragmenta rasējums dabiskā lielumā vai noteiktā mērogā, kurā precīzi attēlots eksponātu, eksponēšanas iekārtu un tehnisko līdzekļu izvietojums. Izmanto ekspozīcijas montāžā.
Uzskates līdzekļi, kas atklāj saikni starp muzeja priekšmetiem un ekspozīcijā attēlotajām parādībām, faktiem, notikumiem: atklāj to secību, izplatības robežas, attīstības tempus utt.
Ekspozīciju programmas mērķu izklāsts, eksponēšanas filozofija un īslaicīgo un pastāvīgo ekspozīciju skaits, biežums, izmērs un apjoms
Eksponātu izstādīšanas paņēmiens, kur eksponāti izkārtoti ar mērķi veicināt pārdomas par eksponētajiem priekšmetiem kā pašvērtību
Process, kura gaitā tiek pārbaudīta visu muzeja juridiskajā atbildībā esošo priekšmetu atrašanās muzejā.
1. piezīme. Pārbaude ietver priekšmetus, kas ietverti muzeja krājumā, priekšmetus, ko muzejs saņēmis kā deponējumu, kā arī priekšmetus, kas uz laiku nodoti muzeja pārziņā.
Parasti neliela kartīte, kas piestiprināta priekšmetam un kurā minēta priekšmetu nosaucoša informācija. Arī priekšmetu interpretējošs apraksts muzeja vai galerijas krājumā
Vēstures profila muzejs, kura krājums dokumentē dažādu tautu vēsturi, kultūru un sadzīvi. Var tikt veidots kā brīvdabas muzejs.
Muzejs, kura tēmas ir saistītas ar kultūru, sabiedrisko iekārtu, ticējumiem, paražām, tradicionālo mākslu u. c. līdzīgiem jautājumiem.
1. piezīme. Adaptēts no UNESCO klasifikācijas.
Programmas vai pasākumi, kas veicina ziedojumu vai dāvinājumu piešķiršanu organizācijai
Plāns, kas nosaka veidus, kādos organizācija nodrošinās finansētāju – gan valsts, gan privāto – izvirzītās prasības finansējuma iegūšanai
Fiziski saistīta un jebkura veida aizsargmateriālā ietverta dokumentu vienība, ko var brīvi atdalīt no citām vienībām.
1. piezīme: Dokumentu sasaista, piemēram, iesienot vai ievietojot futrālī.
2. piezīme: Iespiestajiem dokumentiem fiziskās vienības apzīmēšanai lieto terminu "sējums".
Neformālas sanāksmes, kas reizēm tiek ierakstītas, reizēm novērotas caur divvirzienu spoguli un kurās pārstāvniecības grupas (parasti sešu līdz desmit cilvēku sastāvā) organizācijas pārstāvja vadībā vērtē attiecīgās organizācijas esošo vai plānoto produktu vai pakalpojumu, piem., jaunu ekspozīciju, kvalitāti
Filantropiska organizācija, kas nodarbojas ar izglītojošu, pētniecības darbu vai sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu un kas var kalpot par muzeja ienākumu avotu
Attēls, ko iegūst procesā, kas elektromagnētiska starojuma ietekmē fiksē tiešu un paliekošu attēlu uz jutīgas virsmas.
Saglabājams attēls, kas iegūts tehnoloģiskā procesā, elektromagnētisko starojumu fokusējot uz gaismjutīgas virsmas.
1. piezīme. Starojums var būt gaisma, rentgenstari u.c.
Cietā kopija, kas iegūta ar vai uz jutīga materiāla elektromagnētiskā starojuma ietekmē.
Patentētas tehnikas ir, piem., fotostats un kserokss.
Dokumentu izturēšanas process, parasti vakuumā vai citā hermētiskā telpā, gāzē vai tvaikos dezinfekcijas vai dezinsekcijas veikšanai.
Muzeja pamatdarbības veidi: vākšana, dokumentēšana, saglabāšana, izpēte, krājuma eksponēšana un interpretēšana – un šo pamatdarbību administrēšana
Caurspīdīgs plastmasas vai cita līdzīga materiāla panelis gaismas avota starojuma kliedēšanai.
Apmeklētāja pieredzes novērtējums, kas vērtē ekspozīcijas vai citas muzeja programmas laikā gūto rezultātu sākotnējā skaidrojošā plāna kontekstā, lai noteiktu, vai ekspozīcija veic tādu komunikācijas darbu, kāds tai bijis uzdots, un, ja veic, cik lielā mērā sasniegts iecerētais komunikācijas rezultāts
Organizācija vai tās daļa, kas eksponē gleznas,skulptūras un citus mākslas darbus.
Muzeja krājuma komplektēšanas, uzskaites, glabāšanas, pētniecības un konsultēšanas darbu vadītājs. Muzeja administrācijas loceklis.
Teksts, kas veicina muzeja ekspozīcijas, tās tematisko nodaļu vai ekspozīciju kompleksa vēstījuma izpratni.
Process, kas ietver datu un dokumentu izvietošanu un saglabāšanu turpmākai izmantošanai.
Krātuves vai glabāšanas vietas plāns, kurā norādīts plauktu un cita aprīkojuma izvietojums, kā arī pašreizējais un paredzamais telpas izmantojums.
Attēls, kas radīts, izmantojot pigmentus vai jebkādu materiālu, ar kuru var veidot aprises uz virsmas, piemēram, papīra vai audekla.
1. piezīme. Pigments var būt mitrs, piemēram, krāsa, vai sauss, piemēram, pasteļkrītiņi.
Mākslas muzejs, kura krājumu veido galvenokārt glezniecības un grafikas darbi.
Pakalpojums apmeklētājiem, kas paredz mākslas darbu nomu mēneša garumā un mākslas darbu eksponēšanu mājās vai birojos; dažkārt šis pakalpojums pieejams tikai muzeja darbiniekiem
Dokuments, kura raksturīgākā iezīme ir attēls un kas ir radīts grafikas tehnikā uz gludas virsmas.
1. piezīme. Galvenokārt tas ir ilustratīvs, nevis tekstuāls, mūzikas vai kartogrāfisks dokuments. Ietver mākslas darbu iespiedgrafikas, mākslas darbu oriģinālus, mākslas darbu reprodukcijas, fotogrāfijas, plakātus, mācību skices, tehniskos zīmējumus u.c., bet neietver grafiskos dokumentus kodeksa formā vai mikroformā, audiovizuālā vai elektroniskā formā.
Neperiodisks iespiests dokuments kodeksa formā.
1. piezīme. Kodeksa formā kārtotus dokumentus rokrakstā vai mašīnrakstā sauc par manuskriptiem.
Organizācija, kas glabā kaltētu augu krājumu, lai to demonstrētu sabiedrībai, pētītu un saglabātu.
Zinātņu nozare, kas nodrošina totālā mantojuma aprūpes, aizsardzības un komunikācijas stratēģiju. T.Šolas neoloģisms (1982)
Jebkura struktūra, kur apakšējie līmeņi lēmumu pieņemšanas un atbildības ziņā ir pakļauti augšējiem, veidojot piramidālu struktūru, kuras augšgalā atrodas direktors
Gaisa relatīvā mitruma mērīšanas instruments.
Ierīce relatīvā mitruma svārstību novērošanai un kontrolei
Kompjuterizēta saite starp dokumentu un citiem ar to saistītiem dokumentiem krājumā, uzlabojot darbiniekiem vai apmeklētājiem pieejamību muzeja dokumentācijai
Trīsdimensiju fotoattēls, ko iegūst, izmantojot interferenci starp saistītiem gaismas stariem.
Ierīce relatīvā mitruma izmaiņu noteikšanai un mitrinātāju un / vai mitruma nosūcēju darbības kontrolei, kas ļauj regulēt relatīvā mitruma līmeni telpā ar gaisa kondicionēšanu vai ventilācijas vadu
Fonds, ko veido dāvinājumi un novēlējumi ar nosacījumu, ka pamatsumma ir jāsaglabā neskarta un ir jānogulda, lai veidotu ienākumus muzejam.
1. piezīme. Ieguldījuma prasība ir saglabāt pamatsummu neskartu uz visiem laikiem vai uz noteiktu laiku, vai līdz uzkrātie aktīvi ir pietiekami, lai sasniegtu noteiktu mērķi.
Process, kura rezultātā likumīgā ceļā tiek iegūts priekšmets muzeja krājuma papildināšanai, to nopērkot, saņemot kā dāvinājumu vai novēlējumu, pārņemot no iepriekšējā īpašnieka, iegūstot izrakumos vai ekspedīcijā.
Solis stratēģiskās plānošanas procesā, kas ietver institūcijas programmu un vadības pārskatu, izmantojot pieejamo dokumentāciju un diskusijas ar muzeja vadību, darbiniekiem, brīvprātīgajiem, pilnvarotajiem un valdes locekļiem ar nolūku izveidot muzeja stipro un vājo pušu, iespēju un apdraudējumu analīzi (SVID analīze)
Ienākumi, ko iegūst no pamatlīdzekļiem, piemēram, no fonda.
Koleģiāla muzeja institūcija, kas izskata muzejisko priekšmetu iepirkšanas jautājumus: priekšmeta zinātnisko un māksliniecisko vērtību, saglabātību, iepirkuma cenu u.c.
Noteiktam mērķim atlasītu un sagatavotu datu kopa par vienu personu, priekšmetu vai pasākumu.
1. piezīme. Ierakstā var būt iekļauti tādi elementi kā nosaukums, izgatavotājs (autors), tēma, apraksts, datējums u.c.
Muzeja ekspozīcijas, ekspozīcijas tematiskās nodaļas vai ekspozīciju kompleksa saturu paskaidrojošs teksts. Iekļauj eksponātus ekspozīcijas kontekstā.
Pakāpe, kādā mākslas darbs vai cits muzeja priekšmets vai viss muzeja krājums pakļauts riskam
Laika, naudas un cilvēkresursu izlietojums, lai sasniegtu muzeja darbības mērķus un uzdevumus saskaņā ar pieņemtajām prioritātēm, uzdodot atbildību, pārdalot vai piesaistot jaunus resursus
Naudas daudzums vai citi labumi, ko organizācija saņem vai varētu saņemt apmaiņā pret savām precēm vai pakalpojumiem noteiktā laika periodā.
Pasākumi, darbība vai pētījums, kas vērsts uz organizācijas darbības izmaksu aprēķināšanu ilgāka, laika periodam (parasti pieciem gadiem vai vairāk)
Ilgtermiņa kvalitātes standarti vai līmeņi muzeja plānotajiem sasniegumiem, kas parasti noteikti attīstības plānā
Pasākumi, darbība vai pētījums, kas vērsts uz plānu izstrādi ilgākam laika periodam (parasti pieciem gadiem vai vairāk).
Oriģināla atdarinājums. Parasti no cita materiāla.